Nowa dotacja na remont w katedrze opolskiej

Monika Chrzanowska Monika Chrzanowska

publikacja 09.09.2020 18:37

W środę marszałek Andrzej Buła wraz z proboszczem opolskiej katedry ks. Waldemarem Klingerem podpisali umowę na 280 tys. zł. Tyle wyniesie dofinansowanie prac konserwatorskich dwóch kaplic.

Nowa dotacja na remont w katedrze opolskiej Podpisanie umowy na remont kaplic w katedrze opolskiej Monika Chrzanowska /Foto Gość

- Jedna z kaplic zostanie przeznaczona na miejsce wieczystej adoracji, a druga będzie stanowić punkt odniesienia do relikwii Krzyża Świętego i obrazu Carla Herrmanna - mówi ks. Klinger - Projekt będzie realizowany na przełomie lat 2020/21.  Realizację rozpoczniemy w październiku, a koniec rewitalizacji przewidujemy na czerwiec. Myślę, że za pół roku będziemy mogli podziwiać piękno odsłoniętych kaplic - dodaje. 

Budynki sakralne stanowią większość wśród wniosków realizowanych z funduszy europejskich. - One wymagają największego zaangażowania finansowego, ale też tworzą nasze otoczenie społeczne - mówi Andrzej Buła. - Nie są to tylko miejsca różnego kultu religijnego, to także przestrzeń publiczna, która wpływa na aspekt urbanistyczny naszych miast - ocenia.

Całkowity koszt renowacji kaplic to około 448 tys. zł, dotacja wynosi 280 tys., pozostała część zostanie sfinansowana z wpłat ofiarodawców.   

Dotychczas odnowiono północną i południową ścianę wnętrza katedry, sklepienie, filary, a na zewnątrz wschodnią i część północnej strony prezbiterium. Nadal trwają prace na podchórzu. W przyszłości jest planowany remont wież, zainstalowanie zabezpieczenia przeciwpożarowego, dokończenie malowania ścian północnej i południowej, a także modernizacja ogrzewania.