Jutro akcja solidarności z walczącymi o wolność Białorusinami

k /rzecznik prasowy miasta Opola

publikacja 11.09.2020 18:55

W Opolu akcję organizuje Fundacja im. Romana Kirsteina.

Jutro akcja solidarności z walczącymi o wolność Białorusinami Flagi wolnej Białorusi zawisły na budynku Archiwum Państwowego w Opolu. Andrzej Kerner /Foto Gość

Jutro (sobota, 12 września) na opolskim rynku przeprowadzona będzie akcja, która ma na celu umożliwienie mieszkańcom Opola wyrażenia poparcia dla ruchów wolnościowych na Białorusi oraz sprzeciwu wobec agresji i represjom stosowanym wobec pokojowych demonstrantów. Akcja organizowana jest przez Fundację im. Romana Kirsteina we współpracy z miastem Opole, urzędem marszałkowskim, stowarzyszeniem Opolskie Lamy, Nokia Studio, Igimedia oraz fundacją Horyzont.

Na początek o godz. 17 najmłodsi mieszkańcy zostaną zaproszeni do rysowania życzeń wolności dla dzieci w Białorusi. Dla opolan przygotowano także ramkę, w której można się będzie sfotografować, a zdjęcie umieścić na profilu społecznościowym. Przygotowana będzie też plansza,  na której opolanie będą mogli wpisywać swoje poparcie dla Białorusinów. 

Finał akcji przewidziany jest na godz. 20.15 – wyświetlona zostanie wypowiedź Andżeliki Borys, Prezes Związku Polaków na Białorusi. Następnie zostanie wyświetlona animacja z hasłami poparcia.

W ten weekend instalacje na ul. Krakowskiej (trąby) podświetlone będą w kolorach biało-czerwono-białych – flagi niepodległej Białorusi.