Wieczór wdzięczności służbie zdrowia

k

publikacja 29.09.2020 22:43

XVII edycja Opolskiej Nagrody Jakości. Wśród wyróżnionych - Caritas Diecezji Opolskiej.

Wieczór wdzięczności służbie zdrowia Ks. Arnold Drechsler (P), dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej odbiera wyróżnienie Opolskiej Nagrody Jakości. Andrzej Kerner /Foto Gość

- Chciałabym przełożyć to wyróżnienie na 420 osób, które są zatrudnione w Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa opolskiego. To ich trud, ich praca, ich bezsenne noce, ich miliony telefonów, ich dyspozycyjność i przewartościowanie dotychczasowego życia, ponieważ życie rodzinne musiało trochę zejść na plan dalszy. Muszę powiedzieć, że staliśmy się jedną wielką rodziną. To jest może plus tej epidemii i tych dni, miesięcy – mam nadzieję, że nie lat – krytycznych, które zespoliły nas bardzo. Muszę powiedzieć, że możemy na siebie liczyć. Na jeden telefon jesteśmy w gotowości w sobotę zostawić rodzinę, przyjechać pomagać – mówiła dr Anna Matejuk, dyrektorka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu podczas dzisiejszej gali XVII Opolskiej Nagrody Jakości.

A. Matejuk została laureatką Nagrody Specjalnej, a wszystkie tegoroczne nagrody i wyróżnienia decyzją kapituły powędrowały do różnego typu jednostek i podmiotów zajmujących się służbą i ochroną zdrowia publicznego. – To jest wieczór wzajemnej wdzięczności – powiedział w czasie gali marszałek województwa Andrzej Buła. Wraz z wicemarszałkiem Romanem Kolkiem pokazali także swoją własną nagrodę (parę hantli do ćwiczeń) dla wojewody opolskiego Adriana Czubaka za doskonałą współpracę w przeciwdziałaniu skutkom pandemii.

Opolskie Nagrody Jakości Opolska Izba Gospodarcza kierowana przez Henryka Galwasa przyznaje od 16 lat. Od 12 lat nadaje także tytuł „Znakomity przywódca”. W tym roku w ramach Opolskiej Nagrody Jakości kapituła pod kierunkiem Andrzeja Drosika („Nutricia”) przyznała 10 podziękowań, 12 wyróżnień i 7 tytułów laureata.

Wśród wyróżnionych za wysokie standardy jakościowe i trud poniesiony w walce z pandemią znalazła się Caritas Diecezji Opolskiej. Laureatami zostali: Opolski Oddział NFZ, SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu, szpital MSWiA w Głuchołazach, Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu i Szpital Wojewódzki w Opolu. Tytuł „Znakomitego Przywódcy” otrzymało 5 osób: Agata Duliniec, Irena Pordzik, Jerzy Bar, Robert Galara i Maciej Sonik.

- Uhonorowanie tych, którzy byli i są na pierwszej linii walki z pandemią i nie zawiedli to wspaniałe dzieło. Papież mówi, że służba zdrowia w tych dniach daje piękne i mocne świadectwo bliskości i nas wszystkich pociąga do tego, by kształtować jak najwięcej kultury bliskości i czułości. Ja ten wieczór traktuję jako znak. On ma w sobie zawarte przesłanie. Potrzebujemy świadectwa bliskości, czułości wręcz, otwartości, bycia razem. To jest wielka wasza zasługa. Byliście z tymi cierpiącymi, konającymi. Myśmy jako kapłani nie zawsze wszędzie mogli dojść z posługą. I to jest moja prośba, by w naszych szpitalach i różnych placówkach dopuszczać tam gdzie potrzeba też duchowego lekarza. Żeby nas też wołać do tych, którzy potrzebują – choć rozumiem oczywiście wszystkie środki ostrożności, które muszą być spełnione – mówił do zebranych biskup opolski Andrzej Czaja, który przed odbywającą się w auli Wydziału Teologicznego UO galą nagrody, odprawił Mszę św. w intencji laureatów i całej służby zdrowia w kościele seminaryjnym.