Szczegółowe pytania z Księgi Liczb i Listu do Koryntian

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 02.10.2020 16:30

Poznaliśmy zwycięzców diecezjalnego etapu 24. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Szczegółowe pytania z Księgi Liczb i Listu do Koryntian W pierwszym rzędzie od lewej: Anita Dziendzioł i Agnieszka Falba, w drugim rzędzie - Katarzyna Garbaciok i Wiktoria Bagrowska, które o wejście do finału zmierzyły się w dogrywce. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Ze względu na pandemię tegoroczny, już 24. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, został przesunięty na jesień. Uczniowie szkół średnich zgłębiają w nim Księgę Wyjścia oraz List św. Pawła do Rzymian. Oczywiście wraz z wprowadzeniami, przypisami, komentarzami, a także słownikiem pojęć.

Etap szkolny, w którym w diecezji opolskiej wzięło udział 163 uczniów, odbył się w połowie września. A już 29 września rozpoczął się etap diecezjalny. Wówczas online przeprowadzona została część pisemna, która z grupy 29 uczniów wyłoniła najlepszą siódemkę.

W finale ogólnopolskim konkursu diecezję mogą reprezentować tylko trzy osoby. I właśnie o te trzy miejsca uczniowie walczyli 2 października w części ustnej etapu diecezjalnego.

Zmagania odbyły się siedzibie opolskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Chistiana”. Każdy z siedmiu uczestników usłyszał ten sam zestaw złożony z trzech pytań i miał trzy minuty na udzielenie odpowiedzi.

Najlepiej poradziła sobie Agnieszka Falba z I LO w Kędzierzynie-Koźlu. Zdobyła 8 punktów na 9 możliwych do zdobycia. Drugie miejsce zajęła Anita Dziendzioł z II LO w Kędzierzynie-Koźlu, gromadząc 7 punktów, a trzecie - po długiej dogrywce - wywalczyła Katarzyna Garbaciok z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie. Zdobyła 2,5 punktu.

- Jesteśmy bardzo dumni z was, że posiadacie taką wiedzę. Pytania były bardzo szczegółowe i bardzo trudne. Tym bardziej gratulujemy osobom, które przeszły dalej - mówił ks. Łukasz Florczyk.

Agnieszka Falba w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej bierze udział po raz pierwszy. Wcześniej startowała w diecezjalnych konkursach wiedzy m.in. „Żak” i „Gimnazjalista”. Drugoklasistka przyznaje, że tak naprawdę naukę zaczęła dopiero we wrześniu. Wcześniej przesłuchała i przeczytała obie zadane księgi Pisma Świętego. - Na czytanie, robienie notatek i zapamiętywanie poświęciłam naprawdę wiele czasu. Teraz czeka mnie 10 dni nauki przed częścią pisemną finału ogólnopolskiego - mówi Agnieszka.

- W Księdze Liczb znalazłam przepiękne fragmenty, które mówią o opiekuńczej obecności Pana Boga. Z ciekawością czytałam o lewitach i cieszę się, że lepiej poznałam postać Mojżesza. Z kolei czytając 1 List św. Pawła do Koryntian mogłam przekonać się, w jaki sposób św. Paweł mówił ludziom o Chrystusie - podkreśla Agnieszka.

Anita w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej bierze udział po raz drugi. W ubiegłym roku w finale diecezjalnym zajęła 3. miejsce. - Ponownie biorę udział, bo formuła tego konkursu bardzo mi się podoba. Wielokrotne czytanie konkretnych ksiąg Pisma Świętego pozwala odkryć głębię w nich zapisaną. Bo nie chodzi tylko o to, żeby mniej więcej wiedzieć, o czym te księgi są, ale trzeba dokładnie poznać ich treść - przekonuje Anita.

- W Księdze Liczb największą trudnością są tytułowe liczby, które trzeba zapamiętać. Stąd przyjemniej czytało mi się 1 List do Koryntian. Niemniej opisana w Księdze Liczb wędrówka Izraelitów przez pustynię pokazuje, jak i my, chrześcijanie, wędrujemy przez ziemię ku obiecanemu niebu. Pięknie jest to zestawione w Liście do Koryntian. Obie księgi dopełniają się - mówi Anita.

Szczegółowe pytania z Księgi Liczb i Listu do Koryntian   Losowanie zestawu pytań. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W wylosowanym zestawie były dwa pytania z Księgi Liczb i jedno z 1 Listu do Koryntian.

- To były trudne pytania. Gdy je usłyszałam, wydawało mi się, że z dwoma sobie poradzę. Ale pewna nie byłam, czy wszystkie imiona córek Selofchada wymienię poprawnie - podkreśla Agnieszka.

- Dla mnie pytanie o córki Selofchada było najłatwiejsze, po prostu nauczyłam się ich imion - mówi Anita. - Z kolei pierwsze pytanie źle zinterpretowałam, stąd moja pomyłka - dodaje.

Część ustną konkursu poprzedziła wspólna modlitwa Litanią do Ducha Świętego. - Życzę wam, żebyście Pismo Święte nie tylko posiadali, ale żebyście do Pisma Świętego jak najczęściej zerkali, czytali je i rozważali. Jest chyba prawdą stwierdzenie, że Pismo Święte jest jedną z najczęściej kupowanych książek na świecie, a tak rzadko jest czytane - mówił ks. Łukasz Florczyk.

Okazuje się, że młodzież chętnie sięga do Biblii. - Codziennie staram się czytać jeden rozdział Pisma Świętego - mówi Agnieszka. - Korzystam z aplikacji na smartfonie, która codziennie losuje jeden cytat z Pisma Świętego. Nieraz tak mocno on do mnie przemawia, że staram się przeczytać większy fragment, z którego ten cytat pochodzi - przyznaje Anita.

W komisji konkursowej zasiedli bibliści: ks. dr Łukasz Florczyk i dr Sebastian Malkusz oraz Bronisława Latocha z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

- Księga Liczb jest bardzo starą księgą, ale bardzo przyjemną do czytania. Ukazuje m.in. drogę Izraelitów przez pustynię. W tych fragmentach pięknie ukazana jest relacja pomiędzy Bogiem Jahwe a Izraelitami. Bóg jawi się jako nauczyciel i wychowawca narodu wybranego. Ale jest to też czas, kiedy Pan Bóg bada serce Izraelitów i kiedy Izraelici próbują Pana Boga. Wielokrotnie pustynia staje się okazją do grzechu i egzaminem dla narodu wybranego - opowiada ks. Florczyk.

- Wspólnota założona przez św. Pawła w Koryncie borykała się z wieloma trudnościami. Mamy tam problem konkurowania liderów miedzy sobą, mamy tam zapominanie o miłości bratniej, nawet zapominanie o Eucharystii, mamy tam też niezrozumienie małżeństwa i celibatu. Pojawia się tam też wątpliwość w kwestii zmartwychwstania, stąd św. Paweł - chcąc napomnieć Koryntian, ale też wzmocnić ich wiarę - napisał do nich ten właśnie list - wyjaśnia ks. Florczyk.

Szczegółowe pytania z Księgi Liczb i Listu do Koryntian   Pamiątkowe zdjęcie uczestników ustnej części etapu diecezjalnego. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej organizuje Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.