World Press Photo po raz dwudziesty w Opolu

k

publikacja 22.02.2021 21:02

Będzie to jedyna w Polsce prezentacja tej wystawy.

World Press Photo po raz dwudziesty w Opolu Fragment wystawy World Press Photo 2020 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Andrzej Kerner /Foto Gość

Od soboty 20 lutego w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu można oglądać wystawę najlepszych zdjęć prasowych na świecie - World Press Photo 2020. Dzięki GSW WPPh gości w Opolu już po raz dwudziesty. W tym roku z opóźnieniem z powodu pandemii, bo wernisaż planowo miał odbyć się już w pierwszych dniach grudnia ubr.

- Teraz drżymy, żeby ponownie nie wprowadzono obostrzeń. Mamy nadzieję, że przynajmniej do 21 marca limit widzów nie zostanie zmniejszony - mówi Joanna Filipczyk, dyrektorka GSW.

Jednorazowo na w salach wystawowych (na parterze i piętrze) GSW może przebywać 25 osób. - Zainteresowanie nie zmalało. W czasie pierwszego weekendu wystawę obejrzało ok. 400 osób. To sporo, liczba porównywalna z ubiegłymi latami. Chwilami przed galerią trzeba było czekać w kolejce na wejście - mówi J. Filipczyk.

W dni powszednie, zwłaszcza w godzinach przedpołudniowych i wczesnych popołudniowych nie ma konieczności czekania na wejście do galerii. Zwykle te godziny zajmowały przede wszystkim wycieczki szkolne, które w tym roku nie są organizowane.

W konkursie WPPh 2020 (zdjęcia wykonane w roku 2019) wzięło udział 4282 fotografów ze 125 krajów, którzy nadesłali 73 996 zdjęć. Zdjęciem roku jury World Press Photo wybrało fotografię wykonaną przez Yasuyoshi Chiba z Japonii dla Agencji France Press, przedstawiającą młodego człowieka recytującego poezję protestu, oświetlonego światłem telefonów komórkowych podczas przerwy w dostawach prądu w Chartumie w Sudanie.

W gronie laureatów znalazł się także polski fotoreporter Tomek Kaczor, który otrzymał  pierwszą nagrodę w kategorii „Zdjęcie pojedyncze”. Nagrodzony został za zdjęcie wykonane dla Dużego Formatu Gazety Wyborczej przedstawiające Ewę, 15-letnią Ormiankę, niedługo po przebudzeniu ze stanu katatonicznego, który był skutkiem tzw. syndromu rezygnacji. Ewa siedzi na wózku inwalidzkim w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej.


Galeria otwarta jest dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli od godz. 12 do 22 (ostatnie wejście na wystawę o godzinie 21.30). GSW przygotowała szereg dodatkowych atrakcji (konkursy, bonusy, prezenty) dla zwiedzających.