Zastanów się, o człowiecze...

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

publikacja 26.02.2021 15:30

To już nie wiszące wysoko ciemne plamy, ale sugestywne wizje kolejnych stacji drogi krzyżowej.

W kolejny piątek Wielkiego Postu w świątyniach diecezji odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Warto w choć jednym uczestniczyć w katedrze opolskiej, patrząc na pięknie odnowione obrazy - stacje przedstawiające skazanie, dźwiganie krzyża, upadki, śmierć i złożenie do grobu Pana Jezusa.

Zastanów się, o człowiecze...   Barokowe obrazy zakotwiczone na filarach znajdują się w przestrzeni naw bocznych i nie zaburzają gotyckiego charakteru świątyni. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Te dzieła do dedykowany specjalnie dla opolskiej katedry cykl, autorstwa Jana Józefa de Konte (Jana z Kontów). Gdy rozpoczął się remont wnętrza katedry, XVIII-wieczne płótna zdjęto i także poddano konserwacji.

Renowacji podjęła się Beata Wewiórka z Muzeum Śląska Opolskiego. Oczyściła obrazy z zabrudzeń, kurzu i odnowiła. Zdjęła XX-wieczne przemalowania i umieściła obrazy na nowych blejtramach. Stąd ogromny koszt - 20 tys. zł na jedną stację. Na szczęście na apel proboszcza odpowiedzieli prywatni darczyńcy, instytucje i firmy i udało się zebrać potrzebne 280 tys. zł.

Po zakończeniu prac powstał dylemat, gdzie zawiesić sporej wielkości (1,60 na 2,30 metra) barokowe obrazy, by nie zasłaniały dopiero odkrytych murów i nie zakłóciły gotyckiej bryły budynku. Ostatecznie zakotwiczono je po dwa w filarach i wysunięto w stronę bocznych naw. Zawieszone dość nisko są na tyle wyraźne, że da się zobaczyć rysy twarzy poszczególnych postaci. Tu też była niespodzianka, nawiązująca do najazdu tureckiego z 1683 roku.

Zastanów się, o człowiecze...   Na obrazach widać emocje, złość oprawców, cierpienie Zbawiciela. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

– Okazało się, że np. postacie oprawców Pana Jezusa mają twarze o wyraźnie zwierzęcych rysach. Początkowo myśleliśmy, że to takie przedstawienie złych Żydów, ale interpretacja jest jednoznaczna: to są Turcy. Przez stroje i rysy malarz pokazał w pogardliwy sposób tych, którzy przyczyniają się do niszczenia chrześcijaństwa. Ten przekaz dla ówczesnych ludzi był z pewnością bardzo czytelny i żywy – opowiada ks. Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej.

Zaraz po zawieszeniu obrazów jako pierwszy przeszedł przez katedrę, odprawiając przy nich Drogę Krzyżową w intencji ofiarodawców i wykonawców i – jak przyznaje – efekt wizualny jest niebywały, a obrazy wpasowały się w przestrzeń katedry tak, że odwiedzającym wydaje się, że wiszą tam „od zawsze”.

– Nabożeństwa Drogi Krzyżowej odbywają się tu w każdy piątek Wielkiego Postu o 8.30 (po Mszy św.), 17.45 i 20.00 – dla zabieganych. Przywilejem opolskiej świątyni jest uczestniczenie w rozważaniach Drogi Krzyżowej w obecności relikwii drzewa Krzyża Świętego, które przechowujemy w katedrze od tysiąca lat, a za udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej i Gorzkich Żali można otrzymać odpust zupełny – zachęca.


Więcej o tym pisaliśmy w "Gościu Opolskim" 7/2021.