Szósta odsłona "Muzycznej trzynastki"

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 24.03.2021 08:24

[AKTUALIZACJA] Koncert zaplanowany na Niedzielę Palmową został odwołany.

Szósta odsłona "Muzycznej trzynastki" Koncert poprzedzony będzie krótkim wprowadzeniem, przybliżającym słuchaczom wykonawcę oraz repertuar muzyczny. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Z uwagi na coraz poważniejszą sytuacją epidemiczną w kraju, parafia katedralna odwołała koncert zaplanowany na ostatnią niedzielę marca.

W odnowionym wnętrzu katedry opolskiej cykl koncertów pn. "Organowe inspiracje - Muzyczna trzynastka" odbywa się od września 2020 r. Dotąd koncertowali: Michał Blechinger, Łukasz Mandola, Maciej Lamm, Teresa Ramola i Brygida Tomala.

W niedzielę 28 marca przy organach zasiądzie Julianna Petzuch, absolwentka Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu, PSM II st. w Opolu oraz Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendystka programu Erazmus+, laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych.

Pani Julianna jest pedagogiem w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu oraz w PSM I st. w Krapkowicach. Jest także organistką w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Głogówku oraz dyrygentką chóru młodzieżowego "Światło dla Młodych".

Podczas koncertu w katedrze opolskiej usłyszymy utwory m.in. J.S. Bacha, J. Brahmsa, Z. Nowackiego czy J. Gembalskiego. Rozpoczęcie o 19.30. Wstęp wolny.

- Koncerty organowe mają wymiar edukacyjny, gdyż muzyka organowa rozbrzmiewa w zabytkowych murach katedry, przybliżając tym samym publiczności historię tej gotyckiej świątyni, bogactwo jej budowy, rzeźbiarstwa i malarstwa. Moc wyzwolonego dźwięku pomaga w dokonywaniu refleksji nad sobą, w poszukiwaniu sensu własnej egzystencji, jest pomocna w procesie ciągłego otwierania się na Boga - zapewniają organizatorzy.

Szósta odsłona "Muzycznej trzynastki"   materiały organizatora