Na opolskiej teologii będzie można studiować orientalistykę chrześcijańską

ak

publikacja 08.04.2021 17:18

- To jedyny tego typu kierunek studiów w Polsce - podkreśla ks. prof. Mateusz R. Potoczny, dziekan wydziału teologicznego UO.

Na opolskiej teologii będzie można studiować orientalistykę chrześcijańską Fragment ikonostasu w katedrze Patriarchy Ekumenicznego Konstantynopola. Andrzej Kerner /Foto Gość

Musimy się czymś wyróżnić. Małe ośrodki mają szansę tylko jeśli proponują coś, czego potencjalni studenci nie znajdą nigdzie indziej. Nie ma w Polsce żadnego ośrodka teologicznego, który podejmowałby refleksję i studia nad chrześcijańskim Wschodem. Dlatego liczymy na zainteresowanie studentów z całego kraju. Celem studiów jest zaznajomienie studentów z bogatą problematyką chrześcijan Orientu (głównie Azji) i kontekstem ich życia oraz uczynienie z absolwentów ekspertów zdolnych angażować się zarówno w przedsięwzięcia pomocowe, jak również edukacyjne związane z problematyką chrześcijańskiego Wschodu – mówi ks. Potoczny, uzasadniając uruchomienie nowego kierunku studiów na WT UO.

Bezpłatne studia, które rozpoczną się w październiku br., chociaż będą miały formę stacjonarnych studiów licencjackich (w przyszłości również magisterskich), w dużej mierze będą prowadzone w trybie online. Aby ułatwić studiowanie osobom pracującym, zajęcia będą odbywać się głównie popołudniami. Mogą się na nie wybrać tegoroczni maturzyści oraz osoby, które już wcześniej zdały egzamin dojrzałości. – Liczymy na to, że znajdzie się odpowiednia liczba osób, ok. 20–30, do rozpoczęcia tego kierunku. Myślę, że jest w Polsce wielu ludzi, którzy fascynują się Orientem chrześcijańskim. Na tych fascynatów także liczymy – podkreśla ksiądz dziekan.

W programie studiów (szczegóły TUTAJ) znalazły się przedmioty z zakresu nauk teologicznych, humanistycznych i społecznych. Wykładać je będą naukowcy nie tylko z opolskiej teologii, ale także z innych wydziałów UO oraz innych ośrodków.

– Wśród wielu przesłanek, które przyświecały nam w pracach nad utworzeniem tego kierunku, są m.in. wyzwania stające przed społeczeństwami Zachodu, związane z migracjami ludności, handlem itp., które wymagają przygotowania wyspecjalizowanej kadry profesjonalnych znawców kultury, religii i kontekstu życia społeczeństw. Po drugie, w dzisiejszym świecie obserwowane jest coraz większe zainteresowanie Orientem. Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom ludzi, którzy chcą poznać wieloraki kontekst kultur i zawiłości świata Wschodu. Dotyczy to także jej chrześcijańskiego ujęcia. Tym bardziej, że chrześcijanie Orientu znajdują się na skraju zapomnienia. A przecież chrześcijański Orient może wnieść bardzo wiele w nasze, zachodnie chrześcijaństwo – podkreśla ks. prof. M.R. Potoczny.

Na opolskiej teologii będzie można studiować orientalistykę chrześcijańską