14 wielkanocnych radości

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

publikacja 16.04.2021 17:05

W czwartkowy wieczór w kościele Narodzenia NMP w Głubczycach wierni przeszli ze świecami Drogą Światła.

14 wielkanocnych radości   W Drodze Światła zamiast krzyża niesie się zapalony paschał lub figurę zmartwychwstałego Chrystusa. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Nabożeństwo poprowadził ks. Zygmunt Nagel, wikariusz głubczyckiej parafii i opiekun tamtejszej wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.

– Mamy cotygodniowe spotkania, które w czasie pandemii przenieśliśmy z salki do znacznie większego kościoła. Za każdym razem jest wtedy adoracja Najświętszego Sakramentu. Już drugi raz robimy też Drogę Światła – tłumaczy.

Droga Światła (Via Lucis) to nabożeństwo powstałe we Włoszech w 1988 r., zatwierdzone przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Odprawia się je w okresie wielkanocnym, zwykle po zapadnięciu zmroku, aby podkreślić symbolikę światła, i jest ono niejako odpowiednikiem, paschalną kontynuacją Drogi Krzyżowej. Także ma formę procesji, na jej czele niesiony jest paschał, krzyż z czerwoną stułą lub figura Zmartwychwstałego i Ewangeliarz, zaś wierni niosą zapalone świece.

Tu fragment procesji:

Droga Światła Głubczyce
15.04.2021, Głubczyce. Droga Światła w parafii Narodzenia NMP w Głubczycach.
Karina Grytz-Jurkowska

– My, ponieważ w związku z pandemią nie mogliśmy wyjść na zewnątrz, zorganizowaliśmy taką miniprocesję wewnątrz kościoła, z zachowaniem należytych odległości. Jej uczestnicy nieśli zapalone od paschału świece jako symbol światłości Chrystusa. Po powrocie do ołtarza rozpoczęliśmy adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, rozważając w Jego obecności te 14 stacji. Myślę, że zorganizujemy je jeszcze raz za 2-3 tygodnie, jeszcze w czasie wielkanocnym, bo myślę, że te spotkania ze Zmartwychwstałym są inspirujące – dodaje kapłan.

W kolejnych stacjach wierni rozważali wydarzenia od zmartwychwstania Jezusa, przez Jego spotkania z z uczniami, wniebowstąpienie aż po zesłanie Ducha Świętego.

14 wielkanocnych radości   Dalsza część odbywała się w obecności Jezusa Eucharystycznego. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

W głubczyckiej świątyni zgodnie z aktualnymi obostrzeniami może przebywać jednocześnie do 80 osób. Tym razem było to wystarczające, ale już jest pomysł, by kolejne nabożeństwo transmitować dla parafian online.