Jesteśmy dla siebie darem

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 20.05.2021 19:51

W Opolu zawiązuje się nowa wspólnota z dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

Jesteśmy dla siebie darem Opolscy arkowicze z gośćmi z L’Arche Warszawa. Archiwum prywatne

Za jej powstaniem stoją członkowie grupy założycielskiej L’Arche w Opolu.

Pierwsze otwarte spotkanie, na które serdecznie zapraszają, zaplanowali w sobotę 24 kwietnia, ale ze względu na trwające wówczas ograniczenia przesunęli je na sobotę 29 maja. Odbędzie się o 15.00 w „Starej Księgarni” przy parafii ojców jezuitów w Opolu (ul. Czaplaka 1).

Kroki do celu

Marzenie o domu L’Arche - bezpiecznym, ciepłym i rodzinnym miejscu - zrodziło się wśród członków opolskiej wspólnoty Wiara i Światło "Sól Ziemi". Pierwsze kroki zaczęli stawiać już w styczniu 2018 roku. Zawiązali grupę założycielską i nawiązali współpracę z Fundacją L’Arche Polska, która prowadzi domy we Wrocławiu, Poznaniu, podkrakowskich Śledziejowicach, a od niedawna także w Gdyni.

Opolanie mają świadomość, że nie pomogą wszystkim, że w domu, który chcą zbudować, nie zamieszka każdy, kto tego potrzebuje. Chcą jednak, by dom L’Arche z ich marzeń stał się znakiem dla mieszkańców Opola i Opolszczyzny. By przyczynił się do tego, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną będą miały swoje miejsce w społeczeństwie.

Na tej drodze najpierw sami głębiej poznawali filozofię i misję domów L’Arche oraz zasady ich funkcjonowania, a także powoli planowali pierwsze kroki, które mają zaprowadzić ich do realizacji marzenia. Od miesięcy nawiązują kontakty w środowisku lokalnym, poznają obowiązujące przepisy państwowe, pracują nad projektem domu, a także intensywnie poszukują odpowiedniej działki pod budowę.

Teraz chcą postawić kolejny krok, zapraszając do wspólnoty osoby z niepełnosprawnością oraz osoby, które widzą swoje miejsce w grupie opartej na więzach przyjaźni.

Nauka bycia razem 

- Naszym pragnieniem jest powstanie małego rodzinnego domu, w którym zamieszka od 6 do 8 osób z niepełnosprawnością intelektualną wraz z asystentami. Przed nami długa droga. Ale już dziś chcemy, aby wspólnota wokół projektu związanego z domem, pozwoliła na wspólne spędzanie czasu, wzajemne poznawanie się, wyjazdy integracyjne - opowiada Agnieszka Gramala z grupy założycielskiej L’Arche. Podkreśla, że chcą razem przeżywać radosną dorosłość osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Chcemy odkrywać, że wzajemnie jesteśmy dla siebie ogromnym darem i chcemy tym doświadczeniem dzielić się z innymi. Chcemy też odkrywać talenty i dary osób z niepełnosprawnością i pokazywać je światu - dodaje. - Celem tej nowej wspólnoty jest stworzenie przestrzeni dla dorosłych osób z niepełnosprawnością, dlatego nasze spotkania będą odbywały się głównie bez rodziców bądź opiekunów. Będziemy uczyć się wspólnego spędzania czasu. Przy tym będziemy uczyli się samodzielności w takim zakresie, by każdy miał możliwość bez wyręczania zrobić to, co sam jest w stanie zrobić. Będziemy też poznawać, czym jest L’Arche i jaką ma misję - nakreśla Agnieszka Gramala.

- Chcemy być znakiem i wskazywać na wartość i misję życia osób z niepełnosprawnością. Dążymy do tego, aby nasi niepełnosprawni przyjaciele sami pokazali nam i całemu społeczeństwu, w jaki sposób chcą przeżyć swoje życie. Oni chcą i mogą decydować o sobie i cieszyć się swoją codziennością - przekonuje Agnieszka. - Oczywiście będziemy towarzyszyć również rodzicom osób z niepełnosprawnością w poznawaniu L’Arche. W planach mamy m.in. cykl warsztatów im dedykowany - zapewnia.

Zaproszenie na pierwsze spotkanie

Gościem inauguracyjnego spotkania, na które rodzice bądź opiekunowie osób z niepełnosprawnością również są zaproszeni, będzie mama Adama, mieszkańca domu L’Arche w Poznaniu. - Nawiążemy zdalne połączenie, by mama Adama podzieliła się z nami doświadczeniem bycia rodzicem osoby mieszkającej w L’Arche - wyjaśniają członkowie opolskiej grupy założycielskiej.

Początkowo planują organizować spotkania raz na kwartał. Będą to spotkania jednodniowe, nieraz wyjazdowe weekendowe. Chodzi o stworzenie dobrych warunków do wzajemnego uczenia się spędzania razem czasu. Na pierwsze spotkanie zapraszają w sobotę 29 maja. - Będzie to nasze spotkanie zapoznawcze. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, opowiemy o naszych planach - zapewnia Agnieszka Gramala.

Ze względu na trwającą pandemię i możliwość zmiany terminu spotkania prosi o wcześniejszy kontakt telefoniczny (tel. 881 943 888) lub mejlowy (agnieszkagramala@wp.pl). Dodaje też: - Zapraszamy nie tylko osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ale również osoby chcące współtworzyć wspólnotę i towarzyszyć w życiu osobom z niepełnosprawnością.