Pan Bóg prowadzi po swoich drogach człowieka nie w pojedynkę

ak

publikacja 17.06.2021 12:01

Wczoraj w Kolonowskiem odbyło się spotkanie autorskie z ks. Wolfgangiem Globischem.

Pan Bóg prowadzi po swoich drogach człowieka nie w pojedynkę Ks. prałat Wolfgang Globisch podczas spotkania w sali widowiskowej OSP w Kolonowskiem. Andrzej Kerner /Foto Gość

- Kiedy człowiek wspomina przeszłość to widzi przedziwne działanie Boże w swoim życiu – powiedział ks. Wolfgang Globisch podczas wczorajszego (16 czerwca) wieczornego spotkania autorskiego, które odbyło się w sali widowiskowej OSP  w Kolonowskiem.

Ks. prałat Globisch, który dzisiaj – wraz z księżmi  Marcinem Bajerem, Józefem Cichoniem, Adamem Polechońskim, Alfonsem Stillerem i Józefem Szwarcem  - obchodzi 65. rocznicę święceń kapłańskich, wydał właśnie książkę pt. „Przedziwne są Drogi Pańskie. Biblioteki Caritas 1989-2010”.

Stało się to okazją do spotkania dawnego, długoletniego proboszcza w Kolonowskiem z parafianami i współpracownikami. Tamtejsza Biblioteka i Centrum Kultury od trzech lat organizuje spotkania z cyklu „Wieczory Śląskiej Kultury i Tradycji”, których celem jest przybliżenie uczestnikom historii lokalnej. – Ten odczyt jest szczególny, bo jego bohatera wszyscy znają – powiedział witając zebranych dyrektor BiCK Józef Kotyś.

Ks. Globisch zaprezentował swoją książkę w godzinnej prezentacji okraszonej anegdotami, dowcipami i śpiewaniem pieśni religijnych, w chwilach kiedy autor chciał podkreślić wagę wspominanego wydarzenia.

Książka opowiada rzeczywiście „przedziwną” drogę, która prowadziła do powstania sieci bibliotek Caritas w diecezji opolskiej i gliwickiej, w tym zbudowania nowoczesnego gmachu Centralnej Biblioteki Polsko-Niemieckiej Caritas w Opolu, której budowniczym i dyrektorem do czasu przejścia na emeryturę w 2010 r. był ks. Globisch. – Pan Bóg prowadzi człowieka po swoich drogach nie w pojedynkę, ale wspólnie z siostrami i braćmi. Dlatego ta książka jest wdzięcznym wspomnieniem, którzy przez trzydzieści lat mi w tym dziele towarzyszyli. Przede wszystkim dla nich tę książkę napisałem – mówił podczas spotkania.

Bogato ilustrowane, licząca 251 stron książka „Przedziwne są Drogi Pańskie” jest dokumentem, który pozostanie na przyszłość źródłem wiedzy o bibliotekach Caritas. Zawiera wiele dokumentów źródłowych, relacji bezpośrednich świadków, nie pomija trudnych spraw negocjacji w sprawie możliwości budowy Centralnej Biblioteki w Opolu przy ul. Szpitalnej czy otrzymania dotacji na tę budowę. Pięknym aneksem kończącym książkę  jest lista (wraz ze zdjęciami części z nich) bibliotekarek i bibliotekarzy zaangażowanych w działalność bibliotek Caritas.