W parafii katedralnej rusza termomodernizacja

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 17.06.2021 14:45

Projekt został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W parafii katedralnej rusza termomodernizacja Objęte dofinansowaniem prace termomodernizacyjne ruszą 18 czerwca. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Dofinansowanie przyznane parafii katedralnej w Opolu opiewa na 5 milionów złotych. Imponujący jest zasięg zapisanych w projekcie prac z zakresu termomodernizacji i fotowoltaiki. Efekt? Mniejsze zanieczyszczenie środowiska i niższe rachunki za zużycie energii.

- W kościele katedralnym chcemy połowę witraży, która jeszcze nie była objęta renowacją, odnowić w systemie termomodernizacji. Na domu parafialnym założona zostanie mini ferma fotowoltaiczna, a prąd z niej pozyskany będzie zasilał pompę ciepła w katedrze. Pod ławkami zamontowane zostanie nowoczesne ogrzewanie ekologiczne - wymienia ks. proboszcz Waldemar Klinger.

Remontu doczeka się dom parafialny. - Budynek jest w opłakanym stanie. Wybudowany został na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Budowany był w biedzie. Ks. prałat Baldy, wykorzystał wszystkie materiały, jakie dał radę wtedy zorganizować - podkreśla ks. Klinger.

Prace obejmą też renowację dachu plebanii i docieplenie budynku, a także wymianę dachu na kościele św. Sebastiana. - To nasza opolska perełka. Oprócz wymiany dachu, który od 300 lat nie był wymieniany, w środku chcemy zamontować nowoczesne ogrzewanie podłogowe  - informuje ks. proboszcz. Podkreśla, że rozpoczynany projekt to ogromna szansa dla parafii katedralnej. - Potrzebujemy niespełna 400 tys. zł wkładu własnego, gdyż na termomodernizację poziom dofinansowania wynosi 85 proc., a na fotowoltaikę - aż 95 proc. To duży cud w naszym małym Opolu leżącym na peryferiach wielkiej polityki i wielkiego świata - mówi ks. Klinger.

Podpisanie umowy miało miejsce w czwartek 17 czerwca w opolskiej kurii. W imieniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dokumenty podpisał Artur Michalski, zastępca prezesa zarządu.

-  Fundusz wspiera wszelkie działania służące efektywności energetycznej, by jak najlepiej wykorzystywać energię i jak najmniej emitować do atmosfery zanieczyszczeń - mówi Artur Michalski. Dofinansowaniem objęte są szpitale, domy opieki społecznej, uczelnie wyższe, obiekty sakralne, jak i inne obiekty służące tożsamości narodowej. 

- Dla nas, dla administracji rządowej najważniejszą kwestią jest efekt ekologiczny, ale jest też efekt towarzyszący, ważny dla parafii katedralnej, w postaci niższych rachunków za zużycie energii - podkreśla A. Michalski.

Realizacja projektu rozpocznie się już jutro, 18 czerwca br. Prace muszą zostać zrealizowane przed końcem 2023 roku.