Poświęcenie muszli św. Jakuba

ak

publikacja 25.07.2021 19:04

Kościół w Jakubowicach wyróżniony na lokalnym szlaku pielgrzymkowym prowadzącym do grobu apostoła w Santiago de Compostela.

Poświęcenie muszli św. Jakuba Ks. Piotr Sługocki święci muszlę św. Jakuba w kościele w Jakubowicach. Andrzej Kerner /Foto Gość

25 lipca przypada święto apostoła Jakuba Starszego. W parafii pw. św. Anny w Jakubowicach (dekanat Branice) obchodzono dzisiaj odpust, ale uczczono także właśnie św. Jakuba.

- Od 8 lat odbywa się w naszej diecezji opolskiej, w czerwcu lub lipcu, pielgrzymka kolejnym odcinkiem Drogi św. Jakuba. 4 lata temu, 8 lipca, była to pielgrzymka z Nasiedla przez Gródczany, Jakubowice, Turków, Wiechowice do Opawy i dalej, do Hradca nad Moravicą, gdzie odbyły się zaślubiny Mieszka I i Dobrawy w 965 roku. Wtedy został zainaugurowany nasz lokalny szlak św. Jakuba. W tym roku pielgrzymka jakubowa odbyła się 26 czerwca, rozpoczęła się na rynku raciborskim i prowadziła do sanktuarium Krzyża Świętego w Gródczankach k. Pietrowic Wielkich. Na Eucharystii rozpoczynającej tę pielgrzymkę ks. prof. Norbert Widok, duszpasterz pielgrzymujących Drogami św. Jakuba w naszej diecezji, przekazał do naszego kościoła miedzianą muszlę św. Jakuba. Naklejki czy tabliczki z takimi właśnie muszlami św. Jakuba, które widzimy na drogach, wyznaczają właśnie ten szlak pielgrzymkowy. Nasz kościół został wyróżniony na trwałe tym znakiem, aby pielgrzymi, już wchodząc, od drzwi mogli ten znak zauważyć. W naszej świątyni mamy też rzeźbę św. Jakuba, apostoła, stojącą na ambonie. Według starych fotografii, jego rzeźba była na baldachimie ambony. Aktualną figurę podarował do naszego kościoła inż. Jindřich Mosler z Opawy, który odbył pieszą pielgrzymkę do Santiago de Compostela - wytłumaczył przed poświęceniem miedzianej muszli św. Jakuba ks. proboszcz Piotr Sługocki.

Mszy św. przewodniczył ks. Dawid Górniak. - Poświęcenie muszli św. Jakuba przypomina nam, że całe nasze życie jest pielgrzymką. Nieustannie pielgrzymujemy. Bóg wzywa nas, byśmy nieustannie wyruszali w drogę. Tak, jak papież Franciszek mówi: trzeba zejść z kanapy - mówił w homilii.

- W Jakubowicach spotkamy się jako ludzie z Polski, Czech i Niemiec. Poznałem tu chrześcijan z innych narodów. Ale kiedy szedłem tysiąc kilometrów do Santiago, zrozumiałem, że chrześcijanie to rodzina dobrych ludzi na całym świecie. COVID nie ma granic, ale rodzina dobrych ludzi na świecie też nie ma granic - powiedział J. Mosler.

Przez diecezję opolską przebiega Via Regia - główny szlak jakubowy do Santiago de Compostela. Prowadzą do niego tzw. ramiona, aby dać możliwość pielgrzymowania lokalnego, także na krótszych odcinkach. - Jestem wdzięczny pani Karolinie Jaroszewskiej, która ze swoją rodziną Skoczylasów i Urzędem Gminy przyczyniła się do oznaczenia dróg jakubowych w naszym terenie - powiedział podczas Mszy św. ks. Sługocki.