Jak codzienność wypełnić życiem eucharystycznym?

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 16.08.2021 21:55

W Kamieniu Śląskim bp Andrzej Czaja podpowiadał pielgrzymom, jak realizować myśl przewodnią 45. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę. [AUDIO]

Jak codzienność wypełnić życiem eucharystycznym? W sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim biskup Andrzej Czaja odprawił Mszę św. dla pielgrzymów. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Doroczna piesza pielgrzymka to przede wszystkim rekolekcje w drodze, które można przeżywać zarówno wędrując razem z grupą, jak i duchowo - łącząc się w swojej codzienności ze wspólnotą pielgrzymkową. Ważna jest łączność modlitewna, ofiarowywanie swoich trudów w niesionych intencjach, ale też zgłębianie treści zaproponowanych przez organizatorów pielgrzymki.

Temat tegorocznych diecezjalnych rekolekcji w drodze na Jasną Gorę brzmi "Życiem eucharystycznym wypełnić codzienność" i nawiązuje do tematu trwającego roku duszpasterskiego w Kościele w Polsce. Jak realizować to zadanie, podpowiadał bp Andrzej Czaja w homilii skierowanej do pątników zebranych na placu przed sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim.

Posłuchaj całej homilii:

Bp Andrzej Czaja - homilia wygłoszona w Kamieniu Śląskim

- Czym jest życie eucharystyczne? To to, co Eucharystię stanowi i co się w Eucharystii dzieje. Kluczem do wyjaśnienia przewodniego hasła pielgrzymki są słowa Jezusa: "To czyńcie na Moją pamiątkę". Słowo "pamiątka" znaczy tu coś więcej niż my zazwyczaj z pamiątką kojarzymy. Nie chodzi o wspomnienie, by obudzić pamięć. Chodzi o coś więcej, o uobecnienie wydarzeń z przeszłości, uobecnienie tego, co Bóg dokonał dla nas ludzi przez Jezusa Chrystusa - mówił biskup opolski.

- Zatem życie eucharystyczne to uobecnianie życia Bożego nam danego, bo Jezus Chrystus uobecnia się w czasie Eucharystii. Jest z nami, przychodzi pod postacią chleba i wina, staje się obecny pośród nas. To dalej uobecnienie Paschy Chrystusa, miłości Pana i Jego zwycięstwa nad śmiercią, piekłem i szatanem. Jest to i uobecnienie Pięćdziesiątnicy - wskazywał ordynariusz.

- Życie eucharystyczne daje nam możliwość udziału w tym, co Boże. Jednak, żeby mieć w czymś udział, trzeba brać w tym udział. Czyli trzeba się zaangażować - podpowiadał. - Dlatego tak ważne jest, by nie przechodzić koło kościoła obojętnie. Wypełniać codzienność życiem eucharystycznym to właśnie czerpać z wielkich tajemnic, które Eucharystia przynosi. Pan jest obecny w kościele, nie przechodź więc obojętnie. Wstąp do świątyni Pana, jak jest adoracja - adoruj Pana - mówił. - Nade wszystko jak najczęściej być na Eucharystii - kontynuował.

- Oczywiście nie wystarczy wstąpić, nie wystarczy uklęknąć i nie wystarczy przyjść na Eucharystię, trzeba to zrobić z wiarą żywą, z sercem otwartym i czystym. To jest warunek konieczny. Bez tego nie ma brania tego, co Bóg daje. Drugorzędne jest to, czy na klęcząca, czy na rękę, czy do ust. Sercem czystym, otwartym, pełnym wiary, żaru miłości do Pana - podkreślał bp Czaja.

W dalszej części tłumaczył, że Eucharystia to też zgromadzenie święte. Nawiązał do słów ojców Soboru Watykańskiego II, że Eucharystia jest źródłem i szczytem życia Kościoła.