Myślałem, że będzie większa haja!

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

publikacja 04.11.2021 09:47

Stwierdził Zbigniew Rokita, autor powieści nagrodzonej nagrodą Nike podczas spotkania w Opolu.

Myślałem, że będzie większa haja!   Tu ludzie przybyli z innych stron się "ześląszczają", łapią elementy tej pamięci śląskiej - mówił o charakterze tego regionu Zbigniew Rokita, który sam uczy się gwary, choć wcześniej się nią nie posługiwał. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Laureat Nagrody Literackiej Nike oraz Nike Czytelników za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" spotkał się z czytelnikami w ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w środę 3 listopada.

Opowiadał w rozmowie prowadzonej przez Tomasza Siniewa, dziennikarza radiowego i p.o. dyrektora kultury Łubniańskiego Ośrodka Kultury, o swoich poszukiwaniach śląskości, wałęsaniu się po regionie, wreszcie zbieraniu materiałów do książki. Przyznał, że podczas prowadzonych na jej potrzeby wywiadów z ludźmi, często opowiadali oni rzeczy znacznie ciekawsze, niż się pierwotnie spodziewał, zmieniali jego spojrzenie na wiele kwestii.

- Chodzi między innymi o to, by zbombardować czytelnika tyloma perspektywami, że w końcu opuści gardę, aż po nokaut - mówił, tłumacząc, że jego zamiarem jest poprzez tę książkę wybić odbiorcę z jego kategorii myślowych.

Myślałem, że będzie większa haja!   Opowieść o śląskości i poszukiwaniu tożsamości płynęła w swobodnej atmosferze. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Podkreślał, że nie porównuje się z innymi laureatami tej nagrody - Olgą Tokarczuk, Czesławem Miłoszem itd. uznając, że jest to nagroda dla reportażysty. Stara się też, by to wyróżnienie nie zmieniło zbyt wiele w jego życiu.

Liczył się jednak z większym odzewem czy nawet kłótnią. - To, że jej nie ma, w takim stopniu poczytuję za pewną porażkę tej książki - stwierdził. Myślał, że wywoła ona większą dyskusję o języku śląskim, uznaniu przez państwo narodowości śląskiej, o przemilczanych kwestiach czy pokazywaniu niektórych elementów jako całej prawdy. Przyznał jednak, że po ukazaniu się tej publikacji wiele osób dzieli się z nim swoimi historiami.

Myślałem, że będzie większa haja!   Po spotkaniu autor podpisywał książki, była też okazja zamienić z nim parę zdań. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Wydarzenie było częścią cyklu "Zaczytane Opolskie". Niewielki nakład książki, jaki dotarł na spotkanie, rozszedł się błyskawicznie. Zaś z autorem można się będzie jeszcze spotkać 26 listopada podczas "Opolskiej Jesieni Literackiej" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.


Więcej o tym, co opowiadał, w którymś z kolejnych numerów Gościa Opolskiego.

Zbigniew Rokita to reporter, redaktor dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. Publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Polityce" i miesięczniku "Znak". Specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książki reporterskiej "Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium", współautor wywiadu rzeki z orientalistą i językoznawcą prof. Andrzejem Pisowiczem "Na końcu języka", redaktor wyboru publicystyki Jana Nowaka-Jeziorańskiego dotyczącej relacji Polski z krajami Europy Wschodniej "Rzeczpospolita atlantycka".