Opawska szkoła fotografii

ak

Wielka wystawa fotograficzna w Galerii Sztuki Współczesnej.

Opawska szkoła fotografii

Opawska szkoła fotografii   Fragment wystawy "Opawska szkoła fotografii". Andrzej Kerner /Foto Gość

Któż z nas nie jest zmęczony tym wszystkim, co się dzieje? Pytanie jest najoczywiściej retoryczne i nawet bez wyszczególniania powodów tego zmęczenia - co tu potrzebne nie jest - z czystym sumieniem mogę jako przestrzeń wolną od bodźców stresująco-męczących zarekomendować najnowszą wystawę w Galerii Sztuki Współczesnej. Co przecież - może warto to tutaj powiedzieć - wcale w wypadku wystaw nie jest pierwszą ich cechą. Ile to nieraz człowiek musi się namęczyć, by ledwie dotknąć tajemnicy tego, co artyści chcieli przekazać.

Ta wystawa jest inna. Można na niej naprawdę - choć rozumiem przecież, że nie taki jest cel wystaw - odpocząć. To przestrzeń estetyki, która daje prawdziwe wytchnienie. Ale rzecz jasna nie tylko to. Bo także szansę wejścia w świat mistrzowskich ujęć i wspaniałych klimatów. Owszem, w niektórych fotografiach jest gdzieś zamknięty niepokój - ale nie ma go w nadmiarze, który mógłby przytłaczać. Dlatego ta wystawa jest taka - zabrzmi fatalnie - odprężająca.

Mówię o wielkiej wystawie fotograficznej „Opawska szkoła fotografii” prezentowanej na trzech poziomach Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie to bardzo znana marka. Wyszli stamtąd wybitni fotograficy i fotoreporterzy - zwycięzcy World Press Photo czy innych, choć mniej znanych powszechnie, prestiżowych konkursów fotograficznych, jak Oscar Barnack Award i Hasselblad Masters. Twórcy z opawskiej szkoły fotograficznej wystawiali w najważniejszych galeriach świata, jak Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie, Muzeum Ludwiga w Kolonii, Metropolitan Museum of Photography w Tokio. Jej absolwentami są także polscy i opolscy znani fotografowie.

Na wystawie przygotowanej (kuratorzy: Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Michał Szalast) z okazji 30-lecia opawskiego ITF prezentowane są przede wszystkim prace obecnych studentów oraz młodych absolwentów powstałe w ciągu ostatnich pięciu lat. W przygotowanym pokazie można zobaczyć zdjęcia wybitnych absolwentek i absolwentów z wcześniejszych lat.


Wystawę, której honorowym patronem jest Ambasada Republiki Czeskiej, można oglądać codziennie do 28 listopada (oprócz 24 listopada).