W dzisiejszym świecie coraz bardziej brakuje świadectwa chrześcijan

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 13.01.2022 10:30

"Gdy ciągle w różnych częściach świata niewinni cierpią z powodu nienawiści i przemocy, a całe rodziny uciekają przed Herodami czasów współczesnych, świadectwo chrześcijan dawne Jezusowi jest znakiem nadziei" - napisał bp Andrzej Czaja w liście pasterskim z okazji tygodnia ekumenicznego.

W dzisiejszym świecie coraz bardziej brakuje świadectwa chrześcijan Nabożeństwo ekumeniczne, które odbyło się w ubiegłorocznym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan potrwa od 18 do 25 stycznia. W tym roku przyświeca mu myśl z Ewangelii św. Mateusza: "Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon (Mt 2,2)". To słowa mędrców ze wschodu wypowiedziane w Jerozolimie.

"Tą myśl zaproponowali chrześcijanie Bliskiego Wschodu nękani wojnami, biedą i prześladowaniami. Ich zdaniem, globalna pandemia COVID-19, wynikający z niej kryzys ekonomiczny i duchowy oraz niezdolność struktur politycznych, gospodarczych i społecznych do ochrony najsłabszych i najbardziej bezbronnych ujawniają na nowo konieczność Światła, które rozprasza ciemności duchowej i materialnej niemocy. Chodzi rzecz jasna o Chrystusa, który jest Światłością Narodów" - napisał bp Andrzej Czaja.

"Pandemia koronawirusa, która przynosi śmierć i rujnuje zdrowie wielu ludzi, niszczy również nasze międzyludzkie relacje. Z ogromnym natężeniem nasiliły się w nas lęki, niepewność jutra, obawa o przyszłość. Do tego dochodzą wszechobecne w przestrzeni publicznej i medialnej silne prądy laickie podważające wartość rodziny, Kościoła i wszystkiego, co ma jakiekolwiek odniesienia religijne. Wskutek tego panuje pośród nas coraz więcej obcości, obojętności, sporów, nowych podziałów, a nawet wrogości. Dlatego, my, chrześcijanie świadomi szczególnej odpowiedzialności za dalsze losy rodzaju ludzkiego, ponieważ stanowimy jedną rodzinę dzieci Bożych, powinniśmy razem stale podejmować trud modlitwy o jedność między nami i o pokój na świecie" - napisał ordynariusz.

"Niestety, świadectwa chrześcijan coraz bardziej brakuje w dzisiejszym świecie. Nasze grzechy, w tym podziały między nami, przyćmiewają oblicze Jezusa promieniujące miłością, nieraz zakrywamy je ludziom żyjącym wokół nas i wówczas nie doświadczają jego blasku. Dlatego w tegorocznym przeżywaniu Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan módlmy się wiele o wyrazistość i moc naszego świadectwa; chciejmy sobie na nowo uświadomić, że jako chrześcijanie jesteśmy zobowiązani do tego, aby słowem, działaniem i całym życiem wskazywać na Jezusa i na Niego otwierać spotkanego człowieka" - zaapelował biskup opolski.

Drugą część listu bp Czaja zatytułował "W służbie Ewangelii".

"Służba Ewangelii wymaga dziś konkretnego zaangażowania w obronę godności ludzkiej, zwłaszcza najbiedniejszych, najsłabszych i zepchniętych na margines, także umieszczonych na covidowych oddziałach. Służba te wymaga też od Kościołów przejrzystości i odpowiedzialności w kontaktach ze światem i między sobą. Oznacza to, że Kościoły po- winny coraz ściślej współpracować ze sobą, aby zapewnić ulgę cierpiącym, otworzyć się na wygnańców i uchodźców, ulżyć dźwigającym brzemiona, kształtować sprawiedliwe i uczciwe społeczeństwo. Jest to wezwanie do współpracy między Kościołami, aby ludzie mogli budować przyszłość w harmonii ze zbawczym planem Boga; przyszłość, w której wszyscy będą mogli doświadczyć życia w sprawiedliwości, miłości i pokoju" - napisał biskup opolski.

Bp Czaja zapowiedział, że w diecezji opolskiej Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpocznie spotkanie w kościele seminaryjno-akademickim, które zaplanowane jest 18 stycznia o 18.00.

Z kolei w niedzielę 23 stycznia o 18.00 odbędzie się Ekumeniczna Modlitwa Młodych. To nabożeństwo, które dotąd odbywało się w pierwszą niedzielę Adwentu, a od tego roku zostało włączone w obchody tygodnia ekumenicznego.

Pozostałe wydarzenia:

List pasterski będzie odczytywany w kościołach diecezji opolskiej w niedzielę 16 stycznia.