W Opolu rusza projekt "Architekci zmiany"

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 16.02.2022 20:03

- Chcemy, żeby głos osób z niepełnosprawnością intelektualną był słyszalny i by były dostrzegane ich potrzeby - mówi Łukasz Polański z opolskiego oddziału Fundacji "L'Arche" Polska.

W Opolu rusza projekt "Architekci zmiany" - Chcemy, by w każde z działań włączane były osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Nie chcemy o nich opowiadać, ale chcemy, aby to oni opowiadali o sobie - podkreśliła Monika Grabowska. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W środę 16 lutego w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu odbyło się spotkanie inaugurujące projekt "Architekci zmiany. Działania na rzecz włączania społecznego osób z niepełnosprawnością intelektualną". To projekt prowadzony przez Fundację "L'Arche" Polska wraz z partnerami - miastem Opole, Opolskim Centrum Zarządzania Projektami i Zespołem Szkół Specjalnych w Opolu. We współpracę zaangażowane będą także Fundacja DOM i Uniwersytet Opolski.

Celem działań, które potrwają do lutego 2023 r., jest włączanie osób z niepełnosprawnością intelektualną w aktywne życie społeczności lokalnej, a spotkanie inauguracyjne stało się okazją do przybliżenia historii L'Arche, a także zaprezentowania działań podejmowanych od 18 lat we Wrocławiu.

To dlatego, że założenia projektu "Architekci zmiany" zakorzenione są w misji Fundacji "L'Arche", która na opolskim gruncie kiełkuje dzięki grupie osób marzących o wybudowaniu domu typu rodzinnego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

- Podstawową wartością jest dla nas uznanie godności każdego człowieka. Towarzyszy nam pragnienie, by świat był miejscem, w którym osoby z niepełnosprawnością intelektualną będą postrzegane jako dar - mówiła na spotkaniu Agnieszka Karolak, dyrektor krajowy L'Arche.

Opolanie swoje marzenie o domu zaczęli ubierać w konkretne działania, w których efekcie z opolskiej grupy założycielskiej L'Arche już przekształcili się w opolski oddział Fundacji "L'Arche" Polska, a właściwie wspólnotę, bo Fundacja "L'Arche" jest federacją wspólnot.

Kolejnym krokiem są liczne działania, które mają zostać podjęte w ramach projektu "Architekci zmiany". Są to działania w pełni popierane przez wiceprezydenta Opola Przemysława Zycha. - Zapewniam, że jesteśmy bardzo otwarci, aby wsłuchiwać się w państwa potrzeby - podkreślił wiceprezydent.

- Ważne jest dla nas profesjonalne wsparcie osób z niepełnosprawnością intelektualną, bazujące na relacjach. Chcemy włączyć się w proces deinstytucjonalizacji dużych placówek, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnością. Chcemy stworzyć dla nich przyjazny dom w Opolu. Wiemy, że nie tylko nam zależy na dobru tych osób, że wchodzimy w przestrzeń, w którą inni już wiele włożyli, dlatego zależy nam na budowaniu partnerstwa z instytucjami i innymi organizacjami - zapewnił Łukasz Polański z opolskiego oddziału Fundacji "L'Arche" Polska.

W ramach projektu, który koordynuje Monika Grabowska, przeprowadzone zostanie ankietowe badanie aktualnych potrzeb mieszkaniowych dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Odbędą się cykliczne warsztaty tematyczne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich opiekunów. Zaplanowane zostały spotkania panelowe nt. włączania społecznego osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym dyskusja dotycząca potrzeby uruchomienia w Opolu domu pomocy społecznej typu rodzinnego.

Projekt zawiera działania edukacyjne dotyczące niepełnosprawności prowadzone w szkołach i ośrodkach kultury, debatę panelową dotyczącą między innymi potrzeb mieszkaniowych osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz potrzeby deinstytucjonalizacji placówek całodobowej opieki.

Wśród założeń jest także uruchomienie pomiarów jakości powietrza w placówkach pobytu osób z niepełnosprawnością w Opolu, montaż w nich oczyszczaczy powietrza oraz przeprowadzenie warsztatów na temat stanu jakości powietrza.

- Chcemy, by w każde z działań włączane były osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Nie chcemy o nich opowiadać, ale chcemy, aby to oni opowiadali o sobie - podkreśliła M. Grabowska.