Dzieło duchowej adopcji to znak nadziei dla życia nienarodzonych

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 26.03.2022 08:10

- Wpisujecie się w rolę duchowych aniołów stróżów dzieci oczekujących w łonie matki na narodziny - mówił bp Rudolf Pierskała podczas obchodów Dnia Świętości Życia.

Dzieło duchowej adopcji to znak nadziei dla życia nienarodzonych Przyrzeczenie duchowej adopcji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie mamy podjęło ponad 30 osób. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W uroczystość Zwiastowania NMP przeżywany jest Dzień Świętości Życia. Diecezjalne obchody odbyły się 25 marca w kościele Przemienienia Pańskiego w Opolu, gdzie wieczornej Mszy św. przewodniczył bp Pierskała. Na jego ręce ponad 30 osób złożyło przyrzeczenie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Przez 9 miesięcy, dzień w dzień, będą otaczać modlitwą wybrane przez Boga - jeszcze nienarodzone - dziecko, które jest zagrożone zabiciem w łonie matki.

Eucharystię, którą rozpoczęło złożenie aktu zawierzenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, koncelebrowali ks. Jerzy Dzierżanowski, dyrektor Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia, oraz duszpasterze z parafii Przemienienia Pańskiego. Oprawę muzyczną liturgii wsparli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzie.

- Zwiastowanie narodzin Chrystusa szło w parze z zagrożeniem Jego życia, i to tak wielkim i realnym, że tylko cudem uniknął śmierci. Współcześnie także stajemy wobec olbrzymiego zagrożenia nie tylko poszczególnego jednostkowego życia ludzkiego, ale całej naszej cywilizacji. Twierdzenie, że cywilizacja ta stała się pod pewnymi względami cywilizacją śmierci, zyskuje swoje szczególne potwierdzenie w tym czasie, kiedy toczy się na Wschodzie wojna - mówił w homilii bp Pierskała.

Wskazywał, że wartość życia powiększa spojrzenie na nie z chrześcijańskiego punktu widzenia. - Życie pochodzące od Boga posiada niewypowiedzianie wielką wartość. Jest podobne do Boga i dlatego jest święte. Przekonanie o świętości życia ludzkiego jest źródłem szacunku dla niego i wszelkich wysiłków, które podejmujemy w Kościele w jego obronie. Szczególnym wyrazem tych wysiłków jest dzieło duchowej adopcji - mówił bp Pierskała.

- Drodzy bracia i siostry, którzy chcecie podjąć to dzieło, dziękuję wam za modlitwę i umartwienia w tej intencji. Wpiszecie się w ten sposób w rolę duchowych aniołów stróżów dzieci oczekujących w łonie matki na narodziny. Będziecie wypraszać rodzicom tych dzieci odwagę i miłość, aby swoje dziecko pozostawili przy życiu - wyjaśniał.

Po homilii do ołtarza podeszły osoby, które zdecydowały się podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Nim złożyli przyrzeczenie, ks. Dzierżanowski wyjaśnił cel i zasady tej inicjatywy modlitewnej. Polega ona na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia.

Na znak złożonego przyrzeczenia 9-miesięcznej modlitwy za nienarodzone dziecko każdy otrzymał maleńkie pantofelki, zrobione na drutach przez więźniarki.

U końca Mszy św. bp Pierskała zwrócił się do pracowników Diecezjalnej Fundacji Ochrony Życia. - Chcę podziękować ks. Jerzemu i wszystkim jego współpracownikom za wielkie dzieła, które od lat prowadzicie w naszej diecezji, dzieła dla małżeństw, dla rodzin, dla dzieci. Dziękuję wam za wielką wyobraźnię miłosierdzia - mówił bp Pierskała.