Poświęcenie kaplicy wieczystej adoracji w Opolu

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 22.04.2022 21:55

- Żadna minuta w tym miejscu nie będzie zmarnowana. Zawsze będziesz wychodził wygrany, zyskasz na przyjaźni z Jezusem - zapewnia bp Andrzej Czaja.

Poświęcenie kaplicy wieczystej adoracji w Opolu Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do nowej kaplicy wieczystej adoracji. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Od dziś w centrum Opola nieprzerwanie będzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. W piątkowy wieczór (22 kwietnia) bp Andrzej Czaja poświęcił nowo utworzoną kaplicę wieczystej adoracji, która mieści się w budynku plebani parafii Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha, tuż obok Zamku Górnego i galerii handlowej "Solaris".

Poświęcenie kaplicy poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym, którą z biskupem opolskim koncelebrowali m.in. ks. Rudolf Świerc - dziekan dekanatu opolskiego, ks. Waldemar Klinger - proboszcz parafii katedralnej, ks. Jerzy Kostorz - dyrektor wydziału katechetycznego, zaangażowany w utworzenie kaplicy oraz duszpasterze miejscowej parafii: ks. Bogusław Król i ks. Paweł Leżuch.

- Uczestniczymy w wydarzeniu bezwzględnie wyjątkowym i historycznym. W przededniu kalendarzowego wspomnienia św. Wojciecha, patrona naszego miasta, gromadzimy się na Mszy św., podczas której poświęcimy, otworzymy, zainaugurujemy kaplicę wieczystej adoracji - mówił ks. proboszcz Bogusław Król.

- Od czasu, kiedy św. Wojciech tysiąc lat temu postawił swoje stopy na tym wzgórzu, odkąd po raz pierwszy wybrzmiała tutaj Ewangelia, radosna nowina o zmartwychwstaniu Chrystusa, w naszym mieście zmieniło się wszystko. Ale to, co jest trwałe, to, co się nie zmieniło przez te tysiąc lat, to głoszenie Jezusa z tego miejsca, które trwa nadal, jest niezmienne. Wpisujemy się w tę tysiącletnią tradycję i nadajemy jej nową treść, aby nasza nieustanna modlitwa wypraszała naszemu miastu i naszej diecezji wszelkie Boże łaski, szczególnie łaskę głębokiej, autentycznej wiary - podkreślał proboszcz.

- Bez Chrystusa nie ma zbawienia - przypominał w homilii bp Andrzej Czaja. - Bez Chrystusa nie ma naszej wolności, uwolnienia z uzależnień, grzechów i wszelkiego zła, nie ma uzdrowienia z chorób ciała i chorób duszy, nie ma rozwoju człowieka i świętości - wyliczał ordynariusz. - Poza Chrystusem nie ma zbawienia, dlatego trzeba być z Nim bardzo blisko, ciągle zbliżać się do Niego - podpowiadał.

Nawiązując do motywu obchodów 50-lecia diecezji opolskiej, bp Czaja raz jeszcze podkreślił, że nie ma niczego ważniejszego niż być bliżej Boga-Człowieka, bliżej Chrystusa. - To recepta właściwie na wszystko dla całego rodzaju ludzkiego i dla każdego człowieka - wierzącego i niewierzącego, dla odnowy Kościoła i ratunku tego świata - tłumaczył ordynariusz.

Nową kaplicę wieczystej adoracji nazwał wielkim prezentem w pierwszych dniach złotego jubileuszu diecezji. - Otrzymujemy miejsce, w którym Jezus jest na wyciągnięcie dłoni. Jak uklękniesz, to będziesz Go mieć bezpośrednio przed oczyma. Nie w oddaleniu na ołtarzu, ale tak bardzo blisko. To miejsce, gdzie można być z Jezusem, gdzie można się zbliżyć, gdzie można czerpać. Tam nie trzeba mówić, tam trzeba być, trwać, by On uwalniał, uzdrawiał, kształtował nasze serca i sumienia, goił w nas rany, wyjmował ościenie - mówił bp Czaja.

Po liturgii eucharystycznej monstrancja z Najświętszym Sakramentem procesyjnie została przeniesiona do nowej kaplicy. Tam biskup opolski poświęcił kaplicę i zainaugurował w niej wieczystą adorację.

Poświęcenie kaplicy wieczystej adoracji w Opolu   Poświęcenie kaplicy wieczystej adoracji. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Nie zabrakło podziękowań dla wszystkich, którzy włączyli się w utworzenie kaplicy: ofiarami, modlitwą i pracą, a także podziękowań dla tych wszystkich, którzy włączyli się w modlitewną sztafetę. Podziękowania kierowane były również do o. Justo Lo Feudo, który gościł w wielu opolskich parafiach, zapraszając do włączenia się w dzieło wieczystej adoracji.

Wciąż można dołączyć do grona osób, które podejmują się adoracji w zadeklarowanej godzinie w tygodniu. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie parafii Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha - TUTAJ.