Przez Maryję do Jezusa

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

publikacja 15.05.2022 04:55

W sobotę 14 maja po południu na Górze Świętej Anny spotkali się członkowie Diecezjalnego Dzieła Modlitwy za Kapłanów "Oremus".

Przez Maryję do Jezusa Gośćmi pielgrzymki byli abp Wacław Depo i bp Andrzej Czaja. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Pielgrzymka rozpoczęła się prezentacją obrazu Matki Bożej Kapłańskiej. Wizerunek namalowany został dla diecezji opolskiej, a jego pierwowzorem był wizerunek Maryi, która w jednym z objawień przedstawiła się w taki sposób św. s. Faustynie Kowalskiej.

Potem były nabożeństwo ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej z adoracją Najświętszego Sakramentu i konferencja o życiu Prymasa Tysiąclecia na bazie "Zapisków więziennych", wygłoszona przez ks. Janusza Iwańczuka, moderatora dzieła Oremus.

- Promujemy wielkich i świętych kapłanów, szczególnie naszych rodzimych, polskich, diecezjalnych. Prymas niewątpliwie należy do tego grona. Jest osobą, która celebrowała dar życia i dar kapłaństwa w takim najpiękniejszym wydaniu, w wielkiej prostocie, pokorze i zaufaniu do Matki Bożej. Myślę, że prymas jest jednym z najpiękniejszych świadków dla współczesnych kapłanów - on przeszedł przez cierpienie, przez więzienie, dając tym świadectwo. A dziś potrzeba nam kapłanów świadków, nie tylko tych, którzy nauczają, ale którzy swoim życiem by świadczyli o miłości do Chrystusa - podkreśla ks. Iwańczuk.

Przez Maryję do Jezusa   Przekazanie relikwii bł. prymasa Wyszyńskiego. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Centralnym punktem była Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depy z udziałem biskupa opolskiego Andrzeja Czai, na początku której wspólnota Oremus przyjęła relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. - Niech uprasza nam, biskupom, kapłanom, wszystkim powołanym i całej wspólnocie diecezjalnej, obfitość Bożych łask i darów, byśmy czynili wszystko wzorem tego błogosławionego "przez Maryję" - mówił, przekazując je, abp Depo. Także w homilii wskazywał na świętych - o. Maksymiliana M. Kolbego, św. Jana Pawła II, jak również bł. prymasa Wyszyńskiego, których droga wiodła "przez Maryję do Chrystusa".

Przed zakończeniem Eucharystii bp Czaja odmówił przed obrazem Matki Bożej Kapłańskiej akt zawierzenia Maryi tymi samymi słowami, co Prymas Tysiąclecia w 1953 r., więziony wówczas w Stoczku Warmińskim. A do wiernych, dziękując im za obecność i modlitwę skierował apel: - Kochani, jesteście moją wielką nadzieją, wy, którzy stanowicie to wielkie dzieło modlitwy za kapłanów. Jesteście nadzieją ku przemianie, bo sytuacja jest dziś poważna. Tu wskazał na statystykę - mniej nowych powołań i "ducha świata" odciągającego młodych od kapłaństwa, a także ich funkcjonowanie, na obawy przed pójściem za głosem powołania i dystans wobec księży. Prosił o modlitwę o nowe powołania, za kleryków i moderatorów seminarium, ale też wytrwanie i jakość tych, którzy już są wyświęceni. - Módlmy się nieustannie, z wielką gorliwością, zwłaszcza teraz, w maju, czerwcu, upraszajmy dla tych młodych łaskę wiary i takiego ukojenia serca, bo w rozgardiaszu nie da się usłyszeć głosu Bożego, i o to, by się nie wystraszyli.

Przez Maryję do Jezusa   W pielgrzymce wzięli udział wierni z różnych opolskich parafii i z różnych miejsc diecezji. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

W dzieło modlitwy za kapłanów jest zaangażowanych ponad 5 tys. osób. Na pielgrzymkę przyjechała m.in. grupa ze Wspólnoty Kapłańskiej Osób Świeckich z parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu. - Nasza wspólnota istnieje ponad 30 lat. Modlimy się stale za kapłanów i osoby konsekrowane. To potrzebne, byśmy się stali święci - i oni, i my. Im jest potrzebna ta modlitwa, a my się przez nią też uświęcamy, więc jest nam to wzajemnie potrzebne. Pan Bóg nie daje się wyprzedzić w swoich darach, więc jeżeli my się modlimy, więcej otrzymujemy sami. Kapłani są bardziej narażeni na pokusy i ataki złego ducha. Dzisiaj jest czas, kiedy kapłani są atakowani, krytykowani, dlatego modlitwa jest im bardzo potrzebna - mówi Anna Otawa z Opola. - Mnie wciągnęły w to koleżanki i tak poszło: codziennie brewiarz, koronka, modlitwa za kapłanów, ogólnie za kapłanów, ale też za konkretnego - dodaje Alicja Modelska.

Z Osieka (filii parafii Kadłub) przyjechało kilkanaście osób z Apostolatu "Margaretka". - Pierwsza Margaretka za naszego proboszcza powstała w 2010 roku. Teraz mamy ich wiele - za naszych księży, misjonarzy, zwłaszcza z naszej parafii. Oni wszyscy bardzo tego potrzebują i bardzo się z tego cieszą. I tak to się rozchodzi w rodzinach, także w sąsiednich parafiach... Ja "omadlam" na razie trzech księży, to jeszcze kilku można by dodać. Jeśli się prosi Ducha Świętego, to się nie zapomina o tej modlitwie, więcej - ona czyni człowieka mocniejszym - zapewniają Gizela Marzok i Anna Klęcz.