Mamy w sobie moc

k

publikacja 05.06.2022 21:39

Pielgrzymka mniejszości narodowych i etnicznych na Górę Świętej Anny.

Mamy w sobie moc Mszy św. podczas pielgrzymki przewodniczył kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Andrzej Kerner /Foto Gość

Pielgrzymka ta odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę czerwca. W tym roku niedziela 5 czerwca to dzień Zesłania Ducha Świętego.

- Dzisiejsza uroczystość jest przeżywaniem tajemnicy napełnienia Apostołów Duchem Świętym. Ale w związku z tym także objawieniem tajemnicy nowego życia dla nas, wręcz nowego stworzenia. Uświadamiamy sobie dzisiaj na nowo, że mamy udział w tych tajemnicach od dnia chrztu świętego i dostępujemy wylania Ducha Świętego w czasie każdej Eucharystii. Mamy więc w sobie moc do życia po Bożemu – ciągle bardziej i bardziej. Podczas Zesłania Ducha Świętego urodziła się piękna wspólnota Kościoła, która po dziś dzień stanowi jedność wiary w Trójjedynego Boga w bogatej i pojednanej różnorodności ludów, narodów, języków i kultur. Jest to więc dar Bożej Opatrzności, że właśnie dziś gromadzimy się na tej górze ufnej modlitwy w czasie pielgrzymki mniejszości narodowych i etnicznych – mówił biskup opolski Andrzej Czaja podczas Mszy św. której przewodniczył kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, który dwa dni wcześniej otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Opolskiego.

W grocie lurdzkiej zebrało się ok. dwa tysiące wiernych – głównie członków mniejszości niemieckiej  z terenu diecezji opolskiej, gliwickiej i wrocławskiej. Była także delegacja Romów oraz przedstawiciele stowarzyszeń śląskich. W pielgrzymce uczestniczyli także politycy: poseł mniejszości niemieckiej, reprezentanci władz państwowych i samorządowych oraz delegat ambasady Niemiec.

W modlitwach proszono o pokój na Ukrainie i całym świecie, o jedność chrześcijan oraz za mniejszości narodowe i etniczne, by nie były dyskryminowane.

Pod koniec Mszy św. z okazji jubileuszu 50-lecia diecezji opolskiej uhonorowano pięć osób: Birgit Fisel-Rösle – konsul Niemiec w Opolu, Marię Neumann, Monikę Wittek, Bernarda Gaidę (wszyscy troje z Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Niemców) oraz Jana Korzeniowskiego (Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Romów RP).