Od codzienności do świętości

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 12.06.2022 09:35

Pod takim hasłem odbył się międzynarodowy projekt, który zbudował relacje między młodzieżą z opolskich Grudzic, Litwy, Rumunii, włoskiej Sycylii i Turcji.

Od codzienności do świętości Finałem projektu był festyn, na którym młodzież świetnie razem się bawiła. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Międzynarodowy projekt realizowany był w ramach programu Erasmus+. Z inicjatywą wyszła szkoła z Tarsus w południowej Turcji, która na dedykowanej platformie poszukiwała partnerów do realizacji zadania dotyczącego poznawania świętych. Koordynatorką projektu "Od codzienności do świętości" została Gizela Lisy, nauczycielka języka niemieckiego w PSP 26. 

Każda z partnerskich szkół przez tydzień gościła delegacje z pozostałych krajów. Pierwszym gospodarzem jesienią 2019 roku była Litwa. Tam młodzież poznawała m.in. św. s. Faustynę Kowalską. W lutym 2020 roku uczniowie zwiedzali Sycylię, gdzie czczona jest św. Agata. Dalsze plany przerwała pandemia.

- Po pandemii udało nam się uzyskać przedłużenie projektu, który pierwotnie miał się zakończyć wiosną 2021 roku. To co uległo zmianie, to na kolejnych wyjazdach studyjnych młodzież nie mieszkała już w domach miejscowych rodzin, ale w hotelach - wyjaśnia Gizela Lisy.

Głównym językiem projektu był niemiecki. Stąd wszelkie zadania, prezentacje czy zwiedzanie prowadzone były po niemiecku. Ale okazuje się, że nastolatkowie w kontaktach z rówieśnikami z innych krajów mimo wszystko stawiali na angielski. - Najważniejsze, że przełamali bariery językowe - podkreśla koordynatorka.

Przez cały miniony tydzień delegacje z Litwy, Rumunii, Turcji i Włoch były gośćmi społeczności szkolnej w Opolu-Grudzicach. - Opowiadaliśmy o trzech świętych ważnych dla naszego regionu: św. Jacku, św. Annie i św. Wojciechu. Zwiedzaliśmy Kamień Śląski, mieliśmy grę terenową na Górze św. Anny, odwiedziliśmy Kraków i Wieliczkę, byliśmy w Muzeum Wsi Opolskiej czy płynęliśmy statkiem po Odrze - wylicza pani Gizela.

W piątek w szkole odbyły się warsztaty na których powstały stroje ludowe i medaliony wykonane techniką decoupage, a w sobotę zorganizowany został finałowy festyn. Każda z ekip przygotowała inscenizację o ważnym dla swojego kraju świętym. Prezentowane były też lokalne tańce i piosenki.

Największą ekspresją wykazała się włoska młodzież, która pokazała emocjonującą pantomimę o św. Ricie i wciągnęła wszystkich do tańca w rytm tradycyjnej włoskiej piosenki.

Dziś goście wracają do swoich krajów.


Więcej o udziale opolskiej szkoły w programie Erasmus+ napiszemy w "Gościu Opolskim" nr 25/2022 na niedzielę 26 czerwca br.