Misja kobiet w Kościele

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 23.07.2022 09:15

- Nawet jeśli ktoś co niedzielę regularnie przychodzi do świątyni, to jeszcze nie znaczy, że życie Boże w nim tętni - mówił bp Andrzej Czaja, zachęcając Opiekunki Życia do podejmowania apostolatu przyprowadzania innych do Jezusa.

Misja kobiet w Kościele Eucharystia sprawowana była w sanktuarium św. Anny w Oleśnie. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W sanktuarium św. Anny w Oleśnie w piątek 22 lipca odbyło się święto patronalne Maryjnej Wspólnoty Opiekunek Dziecięctwa Bożego. Diecezjalne spotkanie rozpoczęło się wieczornym nabożeństwem ku czci św. Anny, jednej z patronek wspólnoty. Następnie Mszy św. przewodniczył biskup opolski. Eucharystię koncelebrowali m.in. ks. Walter Lenart, oleski proboszcz i moderator wspólnoty Opiekunek Życia, oraz ks. Andrzej Ochman, asystent wspólnoty.

- Wasza codzienna modlitwa wstawiennicza za Kościół, w trosce o rozwój życia Bożego na naszej ziemi Śląska Opolskiego, to ogrom dobra. Serdeczne za to Bóg zapłać. Z gorliwością wielką i cierpliwie trwajcie w tej modlitwie. Zapraszajcie do niej swoją rodzinę, sąsiadów, parafian - mówił bp Czaja. - Duchowa formacja przewidziana w programie rozwoju wspólnoty przez pandemię została poważnie osłabiona, wręcz przerwana, ale jest już podjęta na nowo. Potrzebujemy uformowanych serc, dobrze poukładanej głowy - w trosce o to, by życie Boże tętniło w was i żebyście miały siły i miały w sobie przynaglenie do tego, by ratować w innych życie od Boga w chrzcie dane, a tak dzisiaj zaniedbywane. Przed nami więc apostolat na rzecz rozwoju życia Bożego - podkreślał ordynariusz.

Biskup opolski nakreślał ogromną potrzebę apostolatu krzewienia życia Bożego, budzenia u wielu sióstr i braci - zwłaszcza z młodego pokolenia - świadomości życia Bożego otrzymanego na chrzcie. - Jesteśmy zatroskani o nasze zdrowie cielesne, nawet o zdrowie psychiczne, spieszymy nieraz do psychiatry, do psychologa. To dobrze. Troszczymy się bardzo o rozwój intelektualny, własny i naszych dzieci, o rozwój manualnych uzdolnień i talentów. Niestety, bardzo często jest tak, że nawet nie myślimy o tym, że trzeba by się było bardziej zatroszczyć o rozwój duchowy. Nasze ciało będzie złożone w trumnie albo w proch zostanie zamienione i złożone w urnie, ale dusza nie, ponieważ dusza jest nieśmiertelna - przypominał bp Czaja.

Wskazywał też na św. Marię Magdalenę, patronkę dnia, która stała się świadkiem zmartwychwstałego Pana. - Naszym zadaniem jest mówić ludziom, że Chrystus żyje, i objaśniać, co to znaczy, jakie to jest dla nas szczęście, że On żyje - podkreślał ordynariusz.

Zachęcał Opiekunki Życia, by w najbliższym roku formację podejmowały w oparciu o treść listu pasterskiego, który odczytywany był w Wielki Czwartek, a w którym zapisany został program przybliżania się do Jezusa. - Nie byłaby św. Maria Magdalena apostołką apostołów, gdyby się nie zbliżyła do Jezusa. Owszem, o Nim dawała świadectwo, ale też sama Nim żyła. Nie szła, jak apostołowie, na krańce ziemi, ale była motorem misji, bo to ona chłonęła tę miłość Jezusa, której potęga objawiała się w działaniu apostołów. I to jest też misja kobiet w Kościele. Kobieta jest apostołką apostołów, jeśli żyje tak, jak Maria Magdalena - wskazywał.

- Misja, jaką wam Kościół dzisiaj powierza, jest niezwykle ważna, ona też sprawi, że będzie w was wiele pokoju i radości, ale trzeba zbliżyć się do Jezusa, tak jak Maria Magdalena, aby przeżyć Jego miłość. To wielka misja: przyprowadzać do Jezusa tych, którzy się oddalili, pogubili, na nowo wiązać ich z Jezusem, otwierać na Jezusa. Jest jeden warunek, żeby to się mogło dokonywać: trzeba być blisko Jezusa, trzeba być więcej z Jezusem zjednoczonym. O to dbajcie - zachęcał bp Czaja.

Po homilii biskup opolski wręczył legitymacje członkowskie 36 nowym Opiekunkom Życia.

- W ciągu roku spotkania formacyjne odbywają się w rejonach, w mniejszych grupach. Natomiast dzisiejsze święto patronalne jest okazją do tego, by tu, w naszym duchowym centrum, którym jest sanktuarium św. Anny w Oleśnie, spotkać się całą wspólnotą - mówi ks. Andrzej Ochman. - Spotykamy się, by umocnić się duchowo przy jednej z naszych głównych patronek, jaką jest św. Anna, by pod przewodnictwem pasterza naszej diecezji umocnić się Bożym słowem i Eucharystią, by przyjąć nowe członkinie. Jest to też sposobność, by po prostu pobyć ze sobą, porozmawiać przy kawie i kołaczu - dopowiada asystent wspólnoty.

Maryjna Wspólnota Opiekunek Dziecięctwa Bożego została powołana przez bp. Czaję w święto Świętej Rodziny 30 grudnia 2018 roku. Pierwsze kandydatki zostały do niej przyjęte w uroczystość św. Anny w 2019 roku. Kilka miesięcy później biskup opolski podpisał statut wspólnoty. Wyznaczone zostały też rejony formacyjne. Obecnie jest ich 9: Bodzanowice, Dobrzeń Wielki, Kolonowskie, Łącznik, Nysa, Olesno, Opole, Strzelce Opolskie i Zdzieszowice.

Do Maryjnej Wspólnoty Opiekunek Dziecięctwa Bożego należą 404 członkinie. Do dołączenia zaproszone są matki, babcie, osoby samotne, jak i siostry zakonne. Kandydatki powinny wypełnić deklarację, dostępną na stronie: opiekunkizycia.pl, poprosić swojego proboszcza o jej podpisanie, a następnie przesłać ją do parafii Bożego Ciała w Oleśnie (ul. Kościelna 1).