Na różne sposoby świętowali nawrócenie Ignacego Loyoli

ak

publikacja 31.07.2022 17:09

Dzisiaj w parafii jezuitów w Opolu zakończył się Jubileuszowy Rok Ignacjański.

Na różne sposoby świętowali nawrócenie Ignacego Loyoli O. Andrzej Duran podczas kazania na zakończenie Roku Ignacjańskiego. W tle figura św. Ignacego Loyoli. Andrzej Kerner /Foto Gość

Dzisiaj - w liturgiczne wspomnienie św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów - we wspólnotach i parafiach jezuickich na całym świecie kończy się Jubileuszowy Rok Ignacjański  ogłoszony z okazji 500. rocznicy jego nawrócenia i 400. rocznicy kanonizacji.

- Rok Ignacjański w naszej parafii rozpoczęliśmy świętowaniem 500. rocznicy nawrócenia św. Ignacego w maju ubiegłego roku. Potem w listopadzie przybyła do nas ikona św. Ignacego. To był szczególny sposób obecności Ignacego wśród nas. Ikona wyjechała, ale Ignacy został i jest. Wkrótce po wyjeździe ikony rozpoczęły się roraty ze św. Ignacym. 13 marca br. świętowaliśmy kolejną rocznicę - 400 lat od kanonizacji św. Ignacego - z udziałem bp Andrzeja Czai i naszego prowincjała. Jednym z ostatnich akcentów - wcale niemałym - był film pt. „Íñigo” o Ignacym, który został nakręcony przez wspólnotę liturgicznej służby ołtarza - informuje o. Andrzej Duran SJ, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opolu.

Św. Ignacy Loyola (1491-1556) został ranny w bitwie o Pampelunę 20 maja 1521 r. To wydarzenie zapoczątkowało proces jego nawrócenia.

- Celem tego Roku nie były same wydarzenia. One były istotne, by podkreślić znaczenie św. Ignacego. Celem było to, co szczególnie świętowaliśmy w przypadku Ignacego - nawrócenie  i wskazanie drogi do świętości. To jest cel, który nam przyświeca. Dopiero po czasie zobaczymy, jakie owoce przyniósł Rok Ignacjański w naszej parafii - dodaje o. Duran.

W niedzielę kończącą Jubileuszowy Rok Ignacjański podczas Mszy św.  głoszone były kazania nawiązujące do życia i drogi św. Ignacego, po liturgii można było zaczerpnąć pobłogosławionej przez ojca proboszcza Wody św. Ignacego czy wziąć obrazki św. Ignacego z jego modlitwami: Duszo Chrystusowa i Zabierz, Panie.

Film „Íñigo” nakręcony przez ministrantów i lektorów opolskiej parafii, których opiekunem i współtwórcą filmu jest o. Przemek Wysogląd, można obejrzeć poniżej. Mocno zachęcamy!

Inigo
Przemek Wysogląd