Będą świętować 800-lecie kościoła

ak

publikacja 12.08.2022 20:58

Już wkrótce w parafii pw. Świętych Apostołów Andrzeja i Jakuba w Pawłowiczkach rzadki jubileusz. Szykuje się wielkie świętowanie.

Będą świętować 800-lecie kościoła Brama jubileuszowa przed aleją kasztanowców prowadzącą do kościoła. Andrzej Kerner /Foto Gość

W niedzielę 28 sierpnia w kościele parafialnym w Pawłowiczkach odbędą się główne uroczystości z okazji 800-lecia tamtejszego kościoła.

- Na rok 1222 wskazuje dokument z 1786 roku, który podpisała baronessa Anna Halama oraz proboszczowie z Ucieszkowa, Grudyni i Gierałtowic - informuje Karol Treffon, miłośnik lokalnej historii a zawodowo lekarz weterynarii w Pawłowiczkach.

Jest jeszcze szereg innych pośrednich dowodów, że kościół na tamtejszym wzgórzu powstał w początkach XIII wieku – m.in. dokument proboszcza sąsiedniej Ostrożnicy z roku 1281. Ks. dr Alfred Passon, długoletni proboszcz w Pawłowiczkach w swojej pracy doktorskiej na temat historii tej parafii przypuszczał nawet, że impuls do powstania kościoła w ówczesnej Rzeczycy (dziś Pawłowiczki) dał św. Jacek i bł. Czesław Odrowążowie wracający w 1221 r. z Rzymu na Śląsk przez Bramę Morawską. – Zimmerman z kolei twierdzi, że nasz kościół najprawdopodobniej został zbudowany przez templariuszy, ale potwierdzających to źródeł nie ma - mówi K. Treffon.

Duchowym przygotowaniem do dnia jubileuszu będzie triduum modlitewne, które rozpocznie się w czwartek 25 sierpnia comiesięczną w Jakubowym Roku Jubileuszowym adoracją z modlitwą do św. Jakuba. W piątek 26 sierpnia o godz. 9 Droga Krzyżowa w intencji zmarłych parafian. W piątek i sobotę od godz. 20 będzie można skorzystać z sakramentu pojednania, o godz. 21 będzie Apel Jasnogórski, a po nim krótkie nabożeństwo Słowa Bożego. W niedzielę 28 sierpnia o godz. 11 rozpocznie się Msza św. jubileuszowa, której będzie przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja.

- Po Mszy św. zapraszam wszystkich uczestników pod namioty biesiadne koło kościoła na wspólne świętowanie jubileuszu. Dla nikogo nie zabraknie jedzenia. Zamówiliśmy 700 porcji zupy i 700 porcji grillowanych kiełbasek. Parafianie upieką 60 blach ciasta, będzie kawa i lody dla dzieci. Wszystko gratis, bo parafianie przeznaczyli na świętowanie jubileuszu kilka kolekt. Za wysiłek przygotowania jubileuszowych uroczystości serdecznie dziękuję całej parafii, z radnymi i panem wójtem, z panią sołtys i z dyrekcją szkoły oraz nauczycielami na czele – mówi ks. proboszcz Tadeusz Oślizło, który jest dwunasty rok proboszczem w Pawłowiczkach.

Więcej o jubileuszu parafii Pawłowiczki w „Gościu Opolskim” nr 33 /21 sierpnia.

Będą świętować 800-lecie kościoła   Ks. Tadeusz Oślizło (z lewej) i Karol Treffon. Andrzej Kerner /Foto Gość