To nie jest pusty rytuał pamięci

ak

publikacja 01.09.2022 16:50

Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Parku Pojednania w Kędzierzynie-Koźlu.

To nie jest pusty rytuał pamięci Delegacje w drodze pod pomnik ofiar II wojny światowej. Andrzej Kerner /Foto Gość

W samo południe 1 września – dzień 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej – pod pomnikiem jej ofiar w Parku Pojednania w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się uroczystość upamiętniająca wojnę, której początkiem była agresja hitlerowskich Niemiec na Polskę. W uroczystości wziął udział m.in. marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła.

- Kolejne rocznice wybuchu II wojny światowej nie są dla nas pustym rytuałem pamięci. Są okazją do tego byśmy wspomnieli fakty, ludzi, byśmy wspomnieli losy często naszych najbliższych. Bo w naszych opolskich rodzinach nie ma nikogo, kto nie miałby wśród swoich przodków kogoś, kto doświadczył wojny i jej skutków. Jest to okazja, aby wspomnieć żołnierzy, kombatantów, ludzi, którzy musieli po II wojnie światowej opuszczać swoje miejsca zamieszkania na zachodniej Ukrainie i tu, na Opolszczyźnie, znajdowali swój drugi dom. Ten dom przez długie lata był domem niepewnym. Losy ludzi tu mieszkających również były niepewne. W kontekście tego co się dzieje za naszą wschodnią granicą wymiar dzisiejszych uroczystości jest szczególny i wyjątkowy. Nie jesteśmy ofiarami tej wojny, ale możemy spełnić wyjątkową rolę: pokazać uchodźcom z Ukrainy, że jesteśmy godnym społeczeństwem przyjmującym. Że potrafimy się zaopiekować, zatroszczyć, zadbać w tak trudnych czasach. Dla nas – obywateli Polski i obywateli Europy – jest to wyjątkowy egzamin na pokazanie tego jak możemy żyć obok siebie, pokazać jak ważna jest integracja, jak ważny jest wspólny sposób myślenia, a później – działania. Tylko dzięki wspólnocie możemy pokonać zło – powiedział marszałek.

W upamiętnieniu wzięło udział kilkadziesiąt osób: reprezentanci władz samorządowych województwa, powiatu i miast, delegacje związków kombatanckich, organizacji społecznych, służb mundurowych, poczet sztandarowy i harcerze, którzy trzymali wartę pod pomnikiem.

- W tym symbolicznym dniu chciałbym zaapelować, byśmy oddalili spory polityczne, abyśmy wspólnie podejmowali działania na rzecz dobra wspólnego, zjednoczenia w ramach organizacji międzynarodowych takich jak Unia Europejska czy NATO, które dają nam zdecydowanie większe bezpieczeństwo. Tak, żebyśmy wszyscy i nasze dzieci mogli żyć w pokoju i wolności. Pamiętajmy o tym w świetle 1 września  - mówił starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Paweł Masełko.

Po niedługich przemówieniach marszałka i starosty uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar wojny.