Więcej widzą, bardziej czują

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 01.09.2022 20:25

Wystawa "Podróż przez lata" w Galerii WuBePe w Opolu to prezentacja dawnych i współczesnych prac pacjentów dwóch szpitali specjalistycznych z Opola i Branic.

Więcej widzą, bardziej czują Fragment jednego z zaprezentowanych obrazów. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W Galerii WuBePe w Opolu prezentowane są prace pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu oraz Specjalistycznego Szpitala im. ks. biskupa Józefa Nathana w Branicach. To - jak podkreśla Krzysztof Nazimek, dyrektor obu placówek - już 46. wystawa. Co więcej, jest to wystawa w 50. roku funkcjonowania szpitala w Opolu. Stąd jej wspomnieniowy charakter.

Nosi tytuł "Podróż przez lata". W trzech salach prezentowane są prace, które powstały podczas terapii zajęciowej, a także w ramach arteterapii, czyli leczenia przez sztukę. Są to nie tylko prace, które powstały w ostatnim roku - jak to było na poprzednich wystawach, ale prace z różnych lat działalności obu placówek.

- Kiedy montowaliśmy tę wystawę, przyszła mi refleksja, że choroba wpływa na twórczość. Zaobserwowałam, że są pacjenci, którzy przychodzą na odział i którzy nigdy nie malowali, a korzystając z bogatej oferty terapii zajęciowej, odkrywają, że mają talent. Jest też tak, że przychodzi pacjent, który ma talent, ale choroba mu go zabiera. Wtedy zaczyna tworzyć inaczej niż wcześniej - mówi Alicja Argier, terapeutka z opolskiego szpitala.

- W tym roku mija też 50 lat od śmierci Antoniego Kępińskiego, który jest dla mnie guru psychiatrii. To on powiedział, że psychiatria nie istnieje bez terapii zajęciowej. Powiedział też, że chorzy psychicznie są bardziej wrażliwi, więcej widzą, bardziej czują i to właśnie można zobaczyć na naszej wystawie - podkreśla pani Alicja, która ponad 40 lat pracuje jako terapeutka.

Na wystawie są prace wykonane z drewna, są obrazy, jest ceramika, liczne świece. Jest także kącik pachnący lawendą, który od kilku lat jest wizytówką branickiego Miasteczka Miłosierdzia, gdzie lawenda jest uprawiana, a następnie zbierana, suszona i wykorzystywana na dziesiątki sposobów podczas zajęć z pacjentami.

Wystawa, która odbywa się w ramach Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, zakończy się licytacją prac zaplanowaną na 29 września.