Z miłością do Kresów

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 24.09.2022 19:19

Towarzystwo Polonia-Kresy od 10 lat prowadzi działalność o charakterze naukowym, kulturalnym, społecznym i charytatywnym.

Z miłością do Kresów Zespół z Kamieńca Podolskiego. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W sobotę 24 września w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyła się gala z okazji 10. rocznicy powstania Towarzystwa Polonia-Kresy. Poprowadzili ją Bogdan Zieliński oraz Krystyna Rostocka, prezes.

Założyciele Towarzystwa Polonia-Kresy od samego początku za cel postawili sobie upowszechnianie wiedzy o dorobku społecznym, kulturalnym i naukowym Polaków wywodzących się z dawnych Kresów RP, promowanie twórców polskich i polonijnych, dokumentowanie szeroko pojętej tematyki kresowej, a także pomoc charytatywną.

W historii ich działalności pierwszym sukcesem był charytatywny spektakl "Z kresowego kuferka - Lwów", który odbył się 7 czerwca 2013 r. w sali koncertowej PSM w Opolu. Przez 10 lat funkcjonowania wielokrotnie przekazywali pomoc charytatywną i dary dla rodaków mieszkających na dawnych Kresach II RP , w tym ponad 248 tys. zł otrzymanych od Fundacji Wiarus. Dziewięciokrotnie byli z pomocą w Ukrainie.

Zorganizowali 3 turnusy rehabilitacyjne w Głuchołazach, 5 warsztatów teatralnych dla ponad 150 dzieci z Ukrainy, Białorusi i Polski, 15 koncertów i występów artystycznych oraz 16 wystaw fotograficznych w Polsce i zagranicą.

Czterokrotnie zorganizowali Kaziuki w Opolu, czyli zwyczaj wywodzący się z Wileńszczyzny, a organizowany na cześć św. Kazimierza. Nagrali wywiady z 13 osobami z Opola, Białorusi i Ukrainy, zachowując tym samym ich kresowe wspomnienia. Wydali 4 publikacje, zorganizowali 13 konferencji naukowych, prelekcji i spotkań.

Od 2013 roku wręczają odznaczenie Kuferek Pamięci Kresowej, które jest symbolem pamięci o Kresach. Wyróżniono nim m.in. Halinę Wójcicką, Halinę Załuską, Andrzeja Skibniewskiego, Stanisława Nagórniaka, Jerzego Hickiewicza, Krystynę Marię Barbarę Leonowicz-Babiak, Tomasza Kubę Kozłowskiego, prof. Stanisława Sławomira Nicieję, ks. infułata Edmunda Podzielnego, ks. Romana Twaroga, ks. Romana Dzwonkowskiego, Waldemara Kotasa oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Opolu.

Podczas gali 10-lecia Kuferek Pamięci Kresowej otrzymali Edward Wołoszyn - prezes głubczyckiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, w którego imieniu wyróżnienie odebrał Kazimierz Naumczyk oraz Adam Wierciński.

Jubileusz był nie tylko okazją do podsumowania dotychczasowej działalności, ale też podzielenia się planami na przyszłość. Chcą do swojego towarzystwa zaprosić ludzi z młodszego pokolenia, planują kolejne wystawy, z których dwie najbliższe odbędą się w Przemyślu. Zapowiadają ścisłą współpracę przy powstawaniu Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu, a także dalsze odwiedziny u rodaków oraz przekazywanie im pomocy charytatywnej.

W części artystycznej wystąpili m.in. chór Gold Singers prowadzony przez Ewę Wocial, Andrzej Mikosz czy zespół z Kamieńca Podolskiego pod dyrekcją Stanisława Nagórniaka.


O działalność towarzystwa napiszemy również w "Gościu Opolskim" nr 39/2022 na niedzielę 2 października br.