Biskupi o synodzie i uchodźcach z Ukrainy

ak

publikacja 12.10.2022 19:37

To były dwa główne tematy 393. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Kamieniu Śląskim.

Biskupi o synodzie i uchodźcach z Ukrainy Konferencja prasowa po zakończeniu zebrania plenarnego KEP w Kamieniu Śląskim. Od lewej: bp Krzysztof Zadarko, ks. Marcin Patycki (tłumacz), kard. Mario Grech, abp Stanisław Gądecki, bp Andrzej Czaja, ks. Leszek Gęsiak SJ (rzecznik KEP). Andrzej Kerner /Foto Gość

Polscy biskupi obradowali 11 i 12 października w sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śl., miejscu jego urodzenia. Drugiego dnia w spotkaniu na zaproszenie abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, uczestniczył kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów – ponieważ głównym tematem obrad w Kamieniu był przebieg diecezjalnej fazy Synodu o synodalności Kościoła.

- Otrzymaliśmy głos Ludu Bożego. Wiemy, co Lud Boży myśli i chce powiedzieć. Rozeznanie tego głosu spoczywa na biskupach diecezjalnych i konferencjach episkopatu. Synod zwraca uwagę na profetyczny charyzmat Ludu Bożego, ale także opiera się naturalnie na zmyśle wiary ochrzczonych, ale także mocno stoi na magisterium Kościoła. Podmiotem synodu jest Lud Boży. Według mnie krajowa synteza synodalna, którą przedstawiła Konferencja Episkopatu Polski, jest lekturą czasów obecnych, wyrażona jest w niej wielka wola podążania z człowiekiem w dzisiejszych czasach. Kiedy mówię o słuchaniu Ludu Bożego mówię o słuchaniu Ducha Świętego, który przemawia przez wszystkich ochrzczonych – mówił kard. Mario Grech podczas konferencji prasowej podsumowującej obrady biskupów (tłumaczył ks. Marcin Patycki).

- Synod pokazuje, że są ludzie zainteresowani myśleniem o Kościele z miłością. To jest myślenie takie, które nie zmierza do destrukcji struktur kościelnych, tylko do lepszego funkcjonowania Kościoła dzięki intensywniejszemu wsłuchiwaniu się w głosy pochodzące z różnych warstw kościelnych, które muszą być wzięte pod uwagę. Na poprzedniej konferencji mówiliśmy, że trochę ponad 50 tysięcy brało udział osobiście w pracach synodalnych. Można powiedzieć, że to niewiele jak na te miliony… Ale to pokazuje, że jest dość duży namysł. Bardzo ciekawe są te wnioski, które zostały już przekazane do Watykanu. Teraz naszym zadaniem jest zachęcenie całego duchowieństwa i większej rzeszy wiernych świeckich do tego, by przystąpiły do przemyślenia tych obrazów, które zostały wydobyte przez komisję teologiczną kard. Grecha  – powiedział abp Stanisław Gądecki.

Podczas konferencji prasowej podniesiony został też problem pomocy uchodźcom z Ukrainy. - Wobec przedłużającej się wojny w Ukrainie biskupi zwrócili uwagę, że można ulec pokusie „zmęczenia” pomaganiem uchodźcom i ofiarom konfliktu. Apelują zatem o dalsze zaangażowanie na ich rzecz w parafiach i pomoc w ich społecznej adaptacji do polskich warunków. Parafie, we współpracy z samorządami, mogą nadal być miejscem towarzyszenia obcokrajowcom, by w ten sposób włączyć się w konieczny proces ich integracji – czytamy w komunikacie po zebraniu.

- Trzeba powiedzieć, że istnieje niebezpieczeństwo, że możemy oddać pole działania niektórym tendencjom w społeczeństwie, gdzie będą wygrywały partykularyzmy czy ideologizmy. 7 lat temu mówiło się bardzo dużo o „islamizacji”, tak dzisiaj niepokoją wszystkie hasła w rodzaju: „Stop ukrainizacji Polski”. Nie ma żadnej ukrainizacji, ale szerzenie takich haseł może bardzo zniechęcać potencjalnych dobrodziejów i ludzi, którzy chcą się zaangażować jako wolontariusze - powiedział bp Krzysztof Zadarko,  przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP.

Na następnej stronie pełny tekst komunikatu po zebraniu plenarnym KEP w Kamieniu Śląskim.

Komunikat z 393. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

W dniach 11 i 12 października 2022 roku odbyło się w Kamieniu Śląskim, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, 393. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

  1. Zebranie odbyło się w miejscu urodzenia św. Jacka, patrona diecezji opolskiej, co związane było z obchodami 50-lecia jej utworzenia. Podczas Eucharystii sprawowanej w sanktuarium na Górze Świętej Anny biskupi zawierzyli Panu Bogu przyszłość diecezji oraz Kościoła w Polsce. Modlili się również o pokój na świecie, a zwłaszcza o zakończenie wojny w Ukrainie.
  2. Główny temat Zebrania, które zbiegło się z 60. rocznicą rozpoczęcia obrad Soboru Watykańskiego II, to równocześnie hasło trwającego Synodu: Ku Kościołowi synodalnemu. Gościem specjalnym był kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, który odniósł się do etapu diecezjalnego Synodu. Wskazał główne kierunki dalszych prac synodalnych i oczekiwania z nimi związane. Podkreślił, że synodalność może skutecznie wesprzeć posługę biskupów w diecezjach.
  3. W ramach dyskusji nad przebiegiem procesu synodalnego, biskupi podkreślili wagę i znaczenie synodalności w Kościele. Dotyczy to wszystkich poziomów życia i funkcjonowania Kościoła. Wskazali na potrzebę rozeznania tego, co jest z Bożego Ducha w syntezach diecezjalnych i syntezie krajowej. Zauważyli, że tam, gdzie udało się doprowadzić do rzeczywistego dialogu uczestników procesu synodalnego, tam rozwijała się współpraca, której doświadczenia trzeba kontynuować i przenosić na istniejące w diecezjach struktury synodalne. Potrzeba zwłaszcza praktyki synodalności na poziomie relacji międzyludzkich: słuchania, dialogu, szczerości i przejrzystości.
  4. Z wielkim niepokojem biskupi śledzą sytuację w Ukrainie. Trwająca już ósmy miesiąc wojna ujawniła wielką hojność naszych Rodaków oraz ich gotowość niesienia pomocy, którą bezinteresownie ofiarowało tak wielu z nich. Biskupi wyrażają wdzięczność tym, którzy na różne sposoby włączają się w tę pomoc. W czasie Zebrania wysłuchali relacji przewodniczącego Komisji Charytatywnej KEP, dyrektora Caritas Polska oraz przewodniczącego Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek na temat aktualnej sytuacji w tym kraju oraz pomocy udzielonej Ukraińcom. Biskupi mają nadzieję, że pomoc uchodźcom z Ukrainy będzie świadczona tak długo, dopóki będzie istniała taka konieczność.
  5. Wobec przedłużającej się wojny w Ukrainie biskupi zwrócili uwagę, że można ulec pokusie „zmęczenia” pomaganiem uchodźcom i ofiarom konfliktu. Apelują zatem o dalsze zaangażowanie na ich rzecz w parafiach i pomoc w ich społecznej adaptacji do polskich warunków. Parafie, we współpracy z samorządami, mogą nadal być miejscem towarzyszenia obcokrajowcom, by w ten sposób włączyć się w konieczny proces ich integracji. Chodzi o takie działania, jak: organizacja nauki języka polskiego, pomoc w znalezieniu pracy i mieszkania, opieka nad rodzinami, dziećmi i uczniami oraz osobami niepełnosprawnymi i starszymi. Po raz kolejny pasterze przypominają, że nie ma różnych kategorii uchodźców i migrantów, bo wszyscy mają tę samą godność osobową i wartość w oczach Boga.
  6. Rosnące zjawisko pielgrzymowania obliguje kościelnych organizatorów pielgrzymek do profesjonalnego podejścia w ich organizacji, z uwzględnieniem obowiązującego prawa w przestrzeni turystyki, ale także z zachowaniem specyfiki pielgrzymowania. Program pielgrzymek musi zawsze gwarantować głębokie duchowe przeżycie wiary, a ułatwienia i uproszczenia w ich organizacji nigdy nie mogą wpływać na obniżenie bezpieczeństwa pielgrzymów.
  7. Biskupi wyrazili pragnienie towarzyszenia młodym w procesie systematycznej, duchowej formacji i zachęcają ich do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, a także w spotkaniach organizowanych w diecezjach.
  8. Nie wolno też zapominać o ubogich w naszych parafialnych wspólnotach. Przypomina nam o tym Światowy Dzień Ubogich, obchodzony w niedzielę 13 listopada. Nową formą ubóstwa staje się m.in. ubóstwo energetyczne, na które winniśmy odpowiadać pomocą w ramach naszych możliwości.

Za wstawiennictwem Świętej Anny, patronki diecezji opolskiej, pasterze Kościoła polecają Bogu trudne sprawy Ojczyzny i Kościoła w kontekście zbliżającej się zimy i licznych kryzysów spowodowanych przez rosyjską agresję na Ukrainę. Wszystkim Rodakom w kraju i za granicą udzielają pasterskiego błogosławieństwa.

Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 393. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Kamień Śląski, 12 października 2022 r.