Dzięki ich aktywności ludziom żyje się lepiej

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 29.11.2022 22:02

Podczas gali "Opolszczyzna Aktywna Społecznie" nagrodzono podmioty ekonomii społecznej, społeczników i organizacje pozarządowe.

Dzięki ich aktywności ludziom żyje się lepiej Społecznikiem Roku został Marcin Grabuńczyk. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

We wtorkowy wieczór, 29 listopada, w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej odbyła się VI Gala „Opolszczyzna Aktywna Społecznie”. Był to czas wręczenia nagród podmiotom ekonomii społecznej, nadania tytułu Społecznik Roku 2021 oraz rozstrzygnięcia konkursu "Opolska Niezapominajka 2021" dedykowanego organizacjom pozarządowych.

- Państwo uczycie nas, czym jest człowieczeństwo, jak powinniśmy patrzeć na drugiego człowieka. Uczycie nas, że nasz region jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swoją wielokulturowość, ale przede wszystkim na wrażliwość ludzi, którzy tutaj mieszkają - mówiła Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województw, zwracają się do nominowanych.

Pani wicemarszałek przywołała wiersz ks. Jan Twardowskiego, który napisał: "Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłka. Gdyby wszyscy byli silni jak konie. (…) Nikt nikomu nie byłby potrzebny". - Państwo wiecie, że nawzajem jesteśmy sobie potrzebni, że gdy będziemy patrzeć na siebie z miłością, gdy będziemy akceptować swoje niepełnosprawności, będziemy lepszymi ludźmi. Dzięki państwu nasz region jest naprawdę regionem wysokiej jakości życia - podkreślała Z. Donath-Kasiura.

W pierwszej części gali wyróżnione zostały podmioty ekonomii społecznej. W kategorii lokalność nagrodę za działalność w 2021 roku otrzymało Stowarzyszenie Animacji Lokalnej Arkona, które działa od 2012 roku, w kategorii reintegracja - Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi "Nadzieja", które działa od 2001 roku, a w kategorii zespół - Centrum Integracji Społecznej CISPOL w Polanowicach, które działa od 2005 roku.

Z kolei przedsiębiorstwem społecznym roku została Spółdzielnia Socjalna "Parasol" z Nysy.

- Podmioty ekonomii społecznej to firmy wyjątkowe. To firmy, dla których zysk nie jest ważny, bo najważniejszy jest człowiek. Dzięki tym firmom ludzie wykluczeni, ludzie, którzy mają niepełnosprawności, mogą realizować się poprzez pracę. Dla części z naszego społeczeństwa praca jest marzeniem bardzo trudnym do osiągnięcia, ale dzięki podmiotom ekonomii społecznej etos pracy dla tych osób staje się dostępny - mówiła wicemarszałek.

W konkursie Społecznik Roku 2021, który honoruje osoby działające na rzecz dobra wspólnego, laureatem został Marcin Grabuńczyk. To człowiek wielu talentów. Prowadzi szereg działań edukacyjnych i proekologicznych. Jest pasjonatem inicjatyw społecznych, zarządzania oraz rozwoju osobistego. Wspiera lokalne przytulisko dla zwierząt, współtworzył przystanie dla owadów, zainicjował akcje ekologiczne, m.in. inteligentną pasiekę online. Jest prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej "Aktywni". - Każde wyzwanie jest szansą a nie kłopotem - mówi laureat.

Ponadto wyróżniono: Gabrielę Kallmann z gminy Dobrzeń Wielki, Mieczysława Kanię z Mąkoszyc w gminie Lubsza, Andrzeja Wójtowicza z gminy Kietrz, Elżbietę Marię Zborowską z gminy Głuchołazy.

- Całym światem dla społecznika jest drugi człowiek. Społecznicy są dla mnie prawdziwymi autorytetami. Oni budują wspólnotę Opolszczyzny, która funkcjonuje w ludzkich sercach - mówiła Barbara Kamińska, dyrektor Biuro Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego w Urzędzie Marszałkowskim.

W ostatniej części gali rozstrzygnięty został konkurs 'Opolska Niezapominajka", którego celem jest uhonorowanie najlepszej organizacji pozarządowej z siedzibą lub działającą na terenie województwa opolskiego, promocja najlepszych pomysłów realizacji zadań publicznych przez organizacje pozarządowe oraz wzmocnienie ich wizerunku.

"Opolska Niezapominajka" trafiła w ręce Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Talentów "Akces" z Ozimka, które działa w obszarze kultury, nauki, sztuki i edukacji. Powstało z myślą o uzdolnionych dzieciach i młodzieży. Dobra dzieci upatrują nie tylko w ich socjalnym bezpieczeństwie, ale także w sferze możliwości spełniania ich marzeń o wyrażaniu siebie w sztuce. M.in. wspierają kształcenie muzyczne dzieci i młodzieży poprzez organizowanie imprez artystycznych, jak i rozbudzają artystyczne pasje wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wyróżnieni zostali: Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna, Stowarzyszenie Kraina św. Anny, Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi Niezdrowice.

- Organizacje pozarządowe są wszystkim nam bardzo potrzebne. Dzięki nim uczymy się nawzajem odpowiedzialności za siebie i mamy realny wpływ na to, co dzieje się wokół nas. Odkrywamy talenty, rozwijamy nasze zdolności i umiejętności. Dzięki organizacjom pozarządowym ludziom dookoła nas żyje się lepiej - mówiła wicemarszałek.