Święto Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni u opolskich grekokatolików

ak

publikacja 04.12.2022 18:52

Greckokatolicka liturgia niedzielna sprawowana jest już w trzech miejscach naszego regionu.

Święto Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni u opolskich grekokatolików Procesja przed śpiewaniem Ewangelii. Andrzej Kerner /Foto Gość

Opolscy grekokatolicy sprawują obecnie liturgię w j. ukraińskim w kaplicy adoracji przy kościele pw. Przemienienia Pańskiego udostępnionej przez parafię rzymskokatolicką. Od czterech miesięcy proboszczem parafii greckokatolickiej w Opolu jest ks. Mateusz Demeniuk, który poprzednio był wikariuszem greckokatolickiej parafii katedralnej we Wrocławiu.

- Dziś obchodzimy jedno z dwunastu najważniejszych świąt w naszym kalendarzu liturgicznym - Święto Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni (Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny). Dlatego w liturgii mamy symbolizujący Bogurodzicę kolor niebieski: stąd niebieski ornat, hafty na obrusach itp - tłumaczy ks. Demeniuk.

Grekokatolicy od 28 listopada przeżywają post Filipowy - odpowiednik rzymskokatolickiego Adwentu. - Trwa on 40 dni do Bożego Narodzenia, które obchodzimy 6 stycznia czyli 25 grudnia wg kalendarza juliańskiego (który jest przesunięty o 13 dni w stosunku do kalendarza gregoriańskiego). W czasie postu Filipowego  post obowiązuje nas  w środy i piątki - mówi ks. proboszcz.

Niedzielna liturgia opolskich grekokatolików rozpoczyna się o godz. 10.30. Dzisiaj trwała ok. półtorej godziny ponieważ aż kwadrans trwała kończąca nabożeństwo modlitwa za zmarłych. Tak wiele karteczek z imionami zmarłych złożyli wierni wraz z ofiarą na modlitwę na stoliku skąd następnie były przeniesione na ołtarz.

Cała liturgia, także liturgia Słowa, była śpiewana - z wyjątkiem recytowanego aktu skruchy przed Komunią świętą przyjmowaną pod postaciami Chleba i Wina. Znakomity chór pod dyr. Jurija Mykytiuka, prowadząc nieustanny śpiewany dialog z głosem celebransa nadawały nabożeństwu niezwykłą dla „zachodniego” ucha dynamikę i melodykę – pełną rzewnych wezwań „O, daj Hospody”, „Hospody, pomiłuj”. To Boska Liturgia czyli odpowiednik rzymskiej Mszy św. Dzisiaj sprawowana była liturgia św. Jana Złotoustego ,w czasie Wielkiego Postu sprawowana jest liturgia św. Bazylego Wielkiego.

- Od sierpnia liczba wiernych przychodzących na nabożeństwa wzrosła z ok. 50 osób do 150, a liczymy, że z Bożą pomocą będzie jeszcze więcej - mówi ks. Demeniuk.

Ksiądz sprawuje liturgię greckokatolicką w j. ukraińskim również co niedzielę w Nysie - w rzymskokatolickim kościele Wniebowzięcia NMP (Rynek Solny 2) o godz. 13.30. Jest jeszcze trzeci punkt na mapie woj. opolskiego, gdzie ks. Demeniuk odprawia coniedzielne nabożeństwa - w ośrodku duszpasterskim w Brzegu w kaplicy św. Jadwigi Śl. , obok Zamku Piastów Śląskich(pl. Zamkowy 4) - o godz. 15.30.