Wspólnym mianownikiem jest motyw podróży

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 01.02.2023 22:05

W Muzeum Diecezjalnym w Opolu otwarta została wystawa czasowa Damiana Pietrka.

Wspólnym mianownikiem jest motyw podróży Wystawa prezentowana jest w sali białej Muzeum Diecezjalnego w Opolu. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W środowy wieczór, 1 lutego w Muzeum Diecezjalnym w Opolu odbył się wernisaż Damiana Pietrka, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, ale też absolwenta Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu. W ramach wystawy zatytułowanej "Moje podróżowanie" prezentowanych jest kilka serii prac.

Ks. Wojciech Lippa, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Opolu, u początku spotkania zachęcił do spojrzenia na obraz pt. "Spowiedź matki".

- Gdy podejdziemy bliżej, zauważamy, że w tym obrazie znajduje się plastyczny cytat z Albrechta Dürera, który w 1514 roku, narysował węglem portret swojej matki. Kilka lat później, w 1521 roku Albrecht Dürer wyruszył swoją podróż do Niderlandów. Była to jedyna jego podróż na północ Europy. Był wtedy dojrzałym artystą. W swoim dzienniku szczegółowo opisał spotkania z obrazami takich twórców jak Robert Campin, Jan i Hubert van Eyck. Dokładnie 500 lat później, w 2021 r. w pełni ukształtowany artysta, Damian Pietrek wyrusza w swoją podróż, w której spotyka takich artystów jak: Arcimboldo, Giotto, Emila Nolde, Albrechta Dürera, Alfonsa Muchę i wielu innych. Owocem tej podróży są obrazy, które prezentujemy w naszym muzeum - mówił ks. Lippa.

- Moje podróże mają bardzo różnorodny charakter. Są podróże bardzo fizyczne, związane z dojeżdżaniem koleją do mojego miejsca pracy i powrotami do domu. Jest to czas, w którym szkicuję współpodróżujących. Bardzo zależy mi na kontakcie z żywym rysunkiem modela. To tak jak u muzyków, którzy każdego dnia muszą poświęcić ileś godzin na czysto techniczne ćwiczenia. Z drugiej strony szkic jest bardzo intymnym zapisem, który wykracza poza jedynie fizyczne odzwierciedlenie podróżujących osób - mówił Damian Pietrek. - Szkic jest dla mnie ważną bazą, z której wychodzę do kreowania większych kompozycji - wyjaśniał.

Mówił też o podróżach zaplanowanych ze względu na konkretne dzieła, które chciał zobaczyć, o podróżach zainspirowanych miejscem czy zapamiętanym klimatem. - Te podróże są zarówno podróżami fizycznymi, jak i odbytymi wyłącznie w wyobraźni. To pandemia przyczyniła się do podjęcia przeze mnie takiego rodzaju podróżowania - mówił Damian Pietrek. Wtedy wracał myślami do miejsc, w których był, ale i wybiegał w przyszłość, myśląc o miejscach, do których dopiero chciałby pojechać.

- W cyklu "Płaszczyzny i rzeczywistości równoległe" wykorzystałem cytaty. Pierwotnie celem było to, by trochę przełamać mój sposób rysowania, wzbogacić kompozycję o inną tkankę rysunkową, która do tej pory był mi obca. Podświadomie czułem, że sięgając - jak w tym cyklu - po Alfonsa Muchę, kryje się pewna nostalgia do pewnego sposobu obrazowania, do którego powrotu już nie ma - mówił artysta.

W serii "Spotkania", w którym również są odniesienia do innych dzieł, artysta przedstawia portretowania bardzo odrealnione. - Często to są tylko oczodoły, czy jakaś tkanka nerwowa, ścięgna. W tym przypadku cytaty są drogowskazami, które mają naprowadzić odbiorcę na zaproponowany przeze mnie klucz odbioru pracy. Oczywiście, pozostawiam odbiorcom swobodę. Moja propozycja jest tylko propozycją - zapewnił.

- Obok prezentowanych prac zamieściliśmy kody QR. Są one odnośnikami do dzieł, do których Damian Pietrek nawiązuje w swoich pracach - wyjaśnił ks. Wojciech Lippa.

W Muzeum Diecezjalnym na wystawie stałej prezentowane są dawne obrazy i rzeźby o tematyce religijnej. - Myślę, że otwarta dziś wystawa czasowa "Moje podróżowanie" zainicjuje szersze pole współpracy pomiędzy Muzeum Diecezjalnym w Opolu a współcześnie działającymi artystami - mówi ks. Lippa w rozmowie z "Gościem".  - Te dwie rzeczywistości artystyczne dopełniają się. Prezentowane w sali wystaw zmiennych prace współczesnego artysty są dzisiejszym spojrzeniem także na dzieła dawnych artystów. W tych obrazach jest bardzo wiele referencji do dzieł mistrzów dawnych epok. Myślę, że wbrew pozorom może być to dobry łącznik między sztuką dawną prezentowaną w sali ciemnej a sztuką współczesną prezentowaną w naszej sali białej - zauważa ks. Lippa.

Wystawa "Moje podróżowanie" prezentowana będzie do 31 marca. Można ją zwiedzić po umówieniu telefonicznym (tel. 77 456 60 15).