Światowy Dzień Małżeństwa

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 12.02.2023 18:50

- Uczestnicząc w Tygodniu Małżeństwa, dajecie dowód tego, że jesteście zainteresowani programem maksimum dla małżeństwa - mówił bp Waldemar Musioł.

Światowy Dzień Małżeństwa Po Eucharystii bp Waldemar Musioł udzielał małżonkom indywidualnego błogosławieństwa. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Tydzień Małżeństwa to międzynarodowa inicjatywa, która za sprawą Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Opolskiej po raz drugi zawitała do Opola. Tym razem małżonkowie umacniali swoją więź, uczestnicząc w wydarzeniach organizowanych pod wspólnym hasłem "Czas na miłość".

- Nasze propozycje służą temu, by w bliskości małżonkowie byli razem i budowali wzajemną relację. W Opolu to nasz drugi Tydzień Małżeństwa. Przygotowaliśmy więcej propozycji niż przed rokiem i skorzystało z nich zdecydowanie więcej par. Po raz pierwszy odbyły się wieczór poezji, spacer połączony ze zwiedzaniem, warsztaty kulinarne czy dialogi małżeńskie - wylicza Mirosław Jaworowski. - Już się pojawiają nowe pomysły na przyszły rok - mówi Alicja Świczewska-Koss.

- W codzienności jesteśmy zapracowani i zabiegani, brakuje nam czasu, by w małżeństwie opowiedzieć sobie o tym, co się działo w ciągu dnia. Często widzimy się tylko wieczorem i wymieniamy kilka krótkich zdań, dlatego czas przygotowany szczególnie dla nas, małżonków jest ważny, by zatrzymać się, pobyć ze sobą i nadrobić te wszystkie zaległości - mówi Krzysztof Kazanowski.

- Naszą siłą jest Chrystus i sakramenty. To z tego czerpiemy moc, by wytrwać w miłości małżeńskiej, która jest ofiarą z siebie, i ją budować - podkreśla K. Kazanowski.

Kulminacyjnym momentem tygodniowych obchodów była Msza św. z odnowieniem przyrzeczeń ślubnych, której w niedzielę 12 lutego, w Światowym Dniu Małżeństwa przewodniczył bp Waldemar Musioł. Wraz z nim przy ołtarzu w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu stanęli ks. Jerzy Dzierżanowski, diecezjalny duszpasterz rodzin oraz ks. Łukasz Knosala.

- Gromadzimy się na Mszy św., żeby dać świadectwo mądrości Bożej ukrytej w miłości małżeńskiej, rodzinnej, we wzajemnych relacjach. Gromadzimy się, aby dać świadectwo, że droga z Chrystusem jest drogą piękną, szczęśliwą i prowadzącą do zbawienia - mówił ks. Dzierżanowski u początku Eucharystii.

- Uczestnicząc w Tygodniu Małżeństwa i korzystają z oferty przygotowanej przez jego organizatorów, dajecie dowód tego, że jesteście zainteresowani programem maksimum na życie, programem maksimum dla małżeństwa. Wiem, że treścią wielu odbytych w tym tygodniu spotkań było zaproszenie do pogłębiania więzi. Dziś to wszystko, co przeżyliśmy, a więc nasze doświadczenia, ale też rodzące się w związku z tym tygodniem marzenia kładziemy na ołtarz z przekonaniem, że Ten, który przed laty pobłogosławił wasza miłość, nie odmówi swojego błogosławieństwa na dalsze jej budowanie - mówił w homilii bp Musioł.

- Mając głębokie przekonanie o wzmacniającej, przemieniającej i opiekuńczej obecności Boga w życiu małżonków, a jednocześnie używając retoryki uszczegółowiania użytej przez Jezusa w usłyszanym dzisiaj fragmencie Kazania na Górze, chciałbym wam dziś przypomnieć zasady dynamiki chrześcijańskiej małżeńskiej miłości. Niewyczerpująco chcę wskazać na pięć: przekonanie o nierozerwalności małżeństwa, bliskość, wyłączność, komunikacja i poświęcenie - wyliczył biskup.

Następnie każdą z tych zasad omówił, zachęcając do troski o dbanie o małżeńską więź z Bogiem, o celebrowanie każdej formy bliskości małżeńskiej oraz wyłączności w najdrobniejszych słowach i gestach, unikając nawet pozorów niewierności. Wskazywał też, jak zaniedbania w komunikacji powodują zubożenie, a nawet ustanie więzi. Tym samym zachęcał małżonków, by zawalczyli o komunikację miedzy sobą, by nie był zbyt powierzchowna.

Homilię zakończył opowieścią "Łańcuszek i grzebień", która ukazuje piękno wzajemnego oddania i poświęcenia.

Po kazaniu i pieśni do Ducha Świętego był dla małżonków szczególny i ważny moment odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, które przed laty sobie złożyli. Zwróceni do siebie twarzami, trzymając się za ręce, powtarzali za bp. Musiołem treść przysięgi.

Z kolei po Mszy św. był czas na randkę, czyli tzw. dialogi małżeńskie poprowadzone przez animatorów ruchu Spotkania Małżeńskie. - To spotkanie służy naprawianiu i ubogacaniu relacji małżeńskiej, bo uczy rozmawiania ze sobą - wyjaśnia Krzysztof Kazanowski.

- Jeszcze jutro czeka nas dodatkowe wydarzenie. To dlatego, że chętnych do udziału w środowym spotkaniu o komunikacji w małżeństwie prowadzonym przez ks. Jerzego Dzierżanowskiego było tak wielu, że duszpasterz zlitował się nad sami i zaproponował jeszcze jedne warsztaty - wyjaśnia K. Kazanowski.