Kapłani wzięli udział w dniu skupienia przed Wielkim Postem

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 18.02.2023 15:00

Księża modlili się m.in. o zdrowie dla bp. Andrzeja Czai, który ponownie trafił do szpitala.

Kapłani wzięli udział w dniu skupienia przed Wielkim Postem Skupienie rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Doroczny dzień skupienia kapłanów przed Wielkim Postem odbył się w dwóch terminach w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu. W sobotę 18 lutego - w drugim terminie - spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu, którą poprowadził ks. Paweł Chyla. Następnie po modlitwie brewiarzowej był czas na braterskie spotkanie przy kawie w seminaryjnym refektarzu i konferencję formacyjną, którą wygłosił bp Waldemar Musioł.

W spotkaniu opolskiego prezbiterium wziął udział tylko biskup najmłodszy stażem posługiwania. - Łączymy się duchowo z bp. Rudolfem, który ustanawia lektorów w Nysie, oraz z bp. Pawłem, który przewodniczy Mszy św. żałobnej w intencji abp. Wilhelma Kurtza sprawowanej w Luboszycach. Pozdrawiamy również bp. Andrzeja, który ponownie znalazł się w szpitalu. Będziemy modlić się za niego podczas dzisiejszego skupienia - zapowiedział ks. Andrzej Demitrów, witając zebranych w kościele kapłanów.

Po adoracji i modlitwie przedpołudniowej, kilka ogłoszeń przedstawił bp Musioł.

- Dziękuję za gorliwy udział w pierwszej części naszego skupienia, zwłaszcza za modlitwę, którą kierowaliśmy wspólnie jako prezbiterium opolskie za naszego pasterza bp. Andrzeja - powiedział bp Waldemar Musioł. - W ostatnich dniach ksiądz biskup na powrót znalazł się w szpitalu. W związku z tym chcę prosić o trwanie na modlitwie osobistej, ale też razem ze wspólnotami parafialnymi. Jako Kościół opolski chcemy naszego pasterza otoczyć modlitwą - podkreślił bp Musioł.

Zachęcał również do szczególnej modlitwy w piątek po Środzie Popielcowej. - Dla Kościoła w Polsce jest to dzień modlitwy przebłagalnej za grzechy osób duchownych i za nadużycia wobec małoletnich. Natomiast Ojciec Święty Franciszek w ostatnich dniach zapowiedział, że ten sam dzień będzie dniem modlitwy i solidarności z narodem ukraińskim w związku z rocznicą wybuchu agresji rosyjskiej. Proszę, abyśmy w realiach parafialnych te dwie intencje połączyli w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i celebrowanych Mszach - mówił bp Musioł. Księży zaprosił na wspólne nabożeństwo przebłagalne, które tego dnia w kościele seminaryjno-akademickim rozpocznie się o 14.00.

Z kolei po przerwie na poczęstunek i po modlitwie Anioł Pański, w konferencji formacyjnej bp Waldemar Musioł podzielił się refleksją nt. "Kapłan i biskup w służbie wiarygodności Kościoła". - W tle przyjęcia decyzji Ojca Świętego o nominacji biskupiej pojawiło się znowu w moim sercu pytanie o moją wiarę w Kościół i moją miłość do Kościoła. A w moich pierwszych planach na biskupie życie, po uwzględnieniu aktualnej sytuacji Kościoła w Polsce i Kościoła w świecie, jest chyba najbardziej to pragnienie, bym innym, bym wam - współbraciom kapłanom i wiernym naszej diecezji - umiał pokazać, że w Kościół wierzę i że Kościół kocham - dzielił się bp Musioł.

Wrócił myślami do wydarzeń sprzed ponad 15 lat, kiedy ogromne wrażenie zrobiła na nim inskrypcja na sarkofagu ks. Józefa Kentenicha, założyciela Ruchu Szensztackiego. - Umieszczono na nim słowa w języku łacińskim: Dilexit Ecclesiam. "Umiłował Kościół". To nie on umieścił tam te słowa, ani - jak wiem - nie było to jego pragnieniem. Te słowa umieścili tam ludzie, którzy złożyli w tym grobie jego ciało. Pamiętam, że wtedy - jako młody ksiądz - zamarzyłem, by ktoś po mojej śmierci nie tyle tak napisał na moim grobie, co po prostu w ten sposób mógł podsumować moje życie - mówił biskup.

- Wzbudźmy naszą wiarę w Kościół, zobaczmy, jak nasza osobista historia i to wszystko, co w sensie duchowym i materialnym jest naszym udziałem, splata się z historią Kościoła i z hojnością Kościoła. Podstawowym celem programu duszpasterskiego "Wierzę w Kościół Chrystusowy" jest wspólne - duchownych i świeckich - uwiarygodniające, inspirujące świadectwo wiary w Kościół, doświadczenie Kościoła jako wspólnoty, które jest chyba jednym z najistotniejszych sposobów przywracania mu wiarygodności - wskazywał bp Musioł.

W dalszej części konferencji przywołał św. Józefa, który jest mu bliskim patronem, orędownikiem i nauczycielem. Wskazał na trzy jego cechy, a tym samym na trzy przestrzenie, w których kapłani mogą stawać się bardziej wiarygodni jako pasterze Kościoła. Te przestrzenie to zaufanie do Boga i posłuszeństwo nieograniczające wolności, czułość niezagrażająca czystości oraz praca nieuwłaczająca kapłańskiej godności.

Księża uczestniczący w skupieniu złożyli ofiary na rzecz Caritas Diecezji Opolskiej, która wspiera poszkodowanych w skutek trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji.