W poszukiwaniu Boskiej cząstki w muzyce

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

|

Foto Gość

publikacja 27.02.2023 01:12

Organiści i dyrygenci diecezji opolskiej rozpoczęli Wielki Post od dnia skupienia, który odbył się w sobotę 25 lutego.

W poszukiwaniu Boskiej cząstki w muzyce Dzień skupienia kończy się zawsze spotkaniem przy stole - to okazja do swobodnych rozmów. Ks. Piotr Kierpal

Ze względu na czas ferii się nie przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, ale w jego pierwszą sobotę. Także miejsce nie było przypadkowe - już po raz drugi w kościele p.w. św. Rocha w Starych Budkowicach. Proboszczem tej parafii jest ks. Piotr Kierpal, diecezjalny duszpasterz muzyków kościelnych.

Spotkanie rozpoczęło się rozśpiewaniem i nauką repertuaru, który uczestnicy wykonali wspólnie w czasie Mszy św., tworząc jeden wielki (ok. 50-osobowy) chór.

Całość poprowadziła Bernadeta Malik, organistka, dyrygentka budkowickiego chóru i wykładowczyni Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej przy akompaniamencie organowym Michała Blechingera, organisty i wykładowcy DIMK.

Nie zabrakło także okazji do Spowiedzi św. i czasu na osobistą adorację.

W poszukiwaniu Boskiej cząstki w muzyce   Dzień skupienia kończy się zawsze spotkaniem przy stole - to okazja do swobodnych rozmów. Ks. Piotr Kierpal

- Podczas Eucharystii, będącej najważniejszym punktem spotkania modliliśmy się w intencji wszystkich pracowników i uczniów DIMK oraz w intencji wszystkich żyjących i zmarłych Muzyków z naszej diecezji - Słowo Boże wygłosił ks. dr hab. Mateusz Potoczny, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Zachęcał on muzyków do poszukiwania między dźwiękami "Le part de Dieu"- boskiego elementu poruszającego serca słuchaczy i czyniącego dzieło natchnionym - opowiada ks. Piotr Kierpal, który koncelebrował Mszę św. wraz z ks. Mateuszem Potocznym oraz ks. Mateuszem Mandalką, wikariuszem parafii św. Bartłomieja w Głogówku, animatorem wielu muzycznych inicjatyw w diecezji.

Po uczcie duchowej uczestnicy spotkali się przy wspólnym stole, gdzie mieli okazję wymienić doświadczenia z posługi, jak również nabyć nowe pozycje nutowe.

- Cieszy fakt, że na dniach skupienia pojawiają się nowe twarze, a muzycy pomimo wielu obowiązków znajdują czas na pogłębianie swojej wiary. Poza nieustannym doskonaleniem warsztatu organiści i dyrygenci nie mogą zapominać o rozwoju duchowym, koniecznym do wydobycia z każdej melodii jej "Boskiej cząstki" - podsumowuje duszpasterz opolskich muzyków.