Ptaki krzyczą nieustannie

ak

publikacja 08.05.2023 13:00

Za tydzień w MBP w Opolu spotkanie z autorami książki o niemieckim ornitologu, esesmanie z KL Auschwitz.

Ptaki krzyczą nieustannie Beata Dżon-Ozimek z psem Kastorem na podwórku swojego domu w Górach Opawskich. Andrzej Kerner /Foto Gość

Ta książka - „Ptaki krzyczą nieustannie” (wyd. Czarne 2023) - zawiera w sobie ogromny ładunek informacji i emocji. Jej autorzy - Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski - przez lata zgłębiali temat postaci przedziwnej - Günthera Niethammera, znanego ornitologa, kierownika Działu Ptaków wiedeńskiego Muzeum Historii Naturalnej, który w czasie II wojny światowej z własnej woli został esesmanem, a skierowany jako wartownik do KL Auschwitz, w cieniu tego obozu zagłady, prowadził swoje badania ornitologiczne i polowania na ptaki.

- Wiemy o wojnie bardzo dużo, ale ciągle dochodzą nowe fakty, tylu rzeczy nie wiemy. Nie wyobrażamy sobie. Na przykład tego: kto może robić złe rzeczy? Przeuroczy pan, który wkłada zaginione pisklątko do gniazdeczka po to, by ta istotka nie umarła, wstaje o czwartej rano ze swoim synkiem, żeby zobaczyć, co u pisklątek ukochanej sierpówki, jest również gotowy odwrócić głowę od tego, że inne pisklątka – dzieci, inne matki – w gniazdach obozowych prycz – są mordowane, głodzone, gazowane. Nasza wyobraźnia wciąż nie potrafi wygrać z rzeczywistością. Pisaliśmy też po to, by przystanąć, przyjrzeć się i wystraszyć tego, jak różne mogą w nas współistnieć obszary człowieczeństwa, np. miłość do ptaków, które zresztą też są zabijane, z jednoczesną obojętnością na los ludzi – odpowiedziała Beata Dżon-Ozimek w rozmowie z „Gościem Opolskim” (nr 18/ 7 maja br.) na pytanie, po co ta książka powstała.

Beata Dżon-Ozimek jest opolską reportażystką, przez 8 lat była korespondentką w Austrii, obecnie współpracuje m.in. z Angorą i Przeglądem. Michał Olszewski, współautor książki, jest redaktorem naczelnym krakowskiego wydania Gazety Wyborczej, pisarzem, ornitologiem-amatorem.

Spotkanie odbędzie się w MBP w Opolu (ul. Minorytów 4) w poniedziałek 15 maja. Poprowadzi je Agnieszka Zientarska. Początek o godz. 18. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.