Patron w dziele budowania domu

ana /L'Arche Opole

publikacja 12.05.2023 08:25

- Ta figura trafia w wasze ręce, ale wierzę mocno, że w wasze serca trafia św. Józef jako ten, który będzie budował dom - mówił bp Waldemar Musioł, przekazując wspólnocie L’Arche figurę św. Józefa.

Patron w dziele budowania domu Przekazanie figury św. Józefa miało miejsce w kościele św. Aleksego. L'Arche Opole

Nabożeństwo odbyło się w czwartek 11 maja w kościele św. Aleksego. Bp Waldemar Musioł, rektor Bractwa św. Józefa, przekazał opolskiej wspólnocie L’Arche figurę św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Wcześniej odbyło się spotkanie przy herbacie opolskich arkowiczów z biskupem.

Św. Józefa na patrona wybrali wspólnie członkowie opolskiej Fundacji L’Arche, jej podopieczni, czyli dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz wolontariusze. Wybór ten jest nieprzypadkowy. Św. Józef to opiekun Jezusa i Maryi, orędownik w trudnych sprawach, a co niezwykle ważne - pracowity cieśla, a przecież celem fundacji jest wybudowanie w Opolu Domu L'Arche.

- Wiem, że wybraliście św. Józefa jako swojego patrona i wspomożyciela w dziele budowania domu duchowego, któremu na imię wspólnota L’Arche, ale też jako patrona starań o wybudowanie materialnego domu dla was. Chcę wskazać na historię tej figury. Nie jest ona dzisiaj kupiona i przekazana jako zwyczajny dar - mówił biskup.

Bp Musioł podkreślił, że figura ta staje się darem po raz drugi. Otrzymał ją ks. Paweł Chyla. Następnie w Roku św. Józefa, który został ogłoszony przez papieża Franciszka, figura ta peregrynowała po domach parafii św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach. - Widzę w tym symbol, że św. Józef już wielokrotnie znalazł dom, znalazł miejsce, w którym zwracano się do niego, przez jego wstawiennictwo dziękowano Bogu, a przede wszystkim proszono o potrzebne łaski - mówił.

Opowiedział też, że figura ta uległa drobnemu wypadkowi. - Mały Jezus w czasie tej wędrówki stracił głowę. Ta głowa została na nowo przytwierdzona. Niedoskonałość tej figury pokazuje, że ten św. Józef jest danym nam wszystkim jako patron i do niego możemy przychodzić z całą gamą nie tylko intelektualnych, ale rozmaitych życiowych niedoskonałości. Chce być patronem i wstawiennikiem we wszystkich naszych trudnościach. Przyjmuje nas - jako patron - z wszystkimi naszymi niedoskonałościami i chce naszym wspomożycielem być - zapewnił bp Musioł.

Wskazał też na trzy wartości, które daje św. Józef na drogę budowania wspólnoty i domu. To czułość, troska, a także gotowość do poświęcenia.

- W imieniu Kościoła opolskiego dziękuję rodzicom, że na wzór św. Józefa, którego figurę symbolicznie dzisiaj przekazujemy, wy te Józefowe wartości od lat realizujecie w swoich domach. Dziękuję również wolontariuszom i zaangażowanym we wspólnotę za to, że te wartości realizujecie dla jej budowania - podkreślił biskup.

- Wybraliśmy św. Józefa jako patrona, który będzie nam towarzyszył w codzienności. W każdą środę po przesłaniu sobie konkretnej intencji modlimy się do niego. Są to prośby dla całej wspólnoty o to, byśmy się rozwijali zarówno zewnętrznie, jak i duchowo, byśmy potrafili stworzyć dom. Są to też prośby konkretnych osób z naszej wspólnoty i ich rodzin - mówi ks. Daniel Nowak, opiekun duchowy opolskiej L’Arche.

Opolska wspólnota L'Arche zawiązała się w 2018 r. Jej celem jest wybudowanie niedużego domu, w którym zamieszkają osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ich asystenci.