Rozdano ponad 100 nagród i wyróżnień

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 02.06.2023 16:05

- Pozwoliliście na to, by obudzić w sobie talenty i dać z siebie coś więcej - mówił ks. Jerzy Kostorz do laureatów konkursów religijnych.

Rozdano ponad 100 nagród i wyróżnień Michał Krzyżanowski z Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Nasza Szkoła" w Opolu zwyciężył w Diecezjalnym Konkursie Wiedzy Religijnej Żak w kategorii klas VII-VIII. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

Podczas gali, która odbyła się w piątek 2 czerwca w auli Muzeum Diecezjalnego w Opolu, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej nagrodził laureatów Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej ŻAK, Diecezjalnego Konkursu Artystycznego, diecezjalnego etapu XXXIII Olimpiady Teologii Katolickiej Pelplin 2023 oraz Diecezjalnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej i Metafizycznej.

- Cieszę się, że daliście z siebie więcej niż to, co trzeba było. Dzisiaj nagradzamy właśnie to "więcej". Z szacunkiem staję przed wami, laureatami naszych konkursów - mówił ks. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego. Gratulował uczniom, a katechetom i rodzicom dziękował za trud przygotowania dzieci i młodzieży. Przywołał też słowa Adama Małysza: "Sam dar nie wystarczy. On może w tobie drzemać i nigdy się nie obudzić, jeśli sam nie zechcesz go obudzić".

- Wiemy, że nie wystarczy mieć talent, ale trzeba go jeszcze obudzić. Trzeba mieć również obok siebie ludzi, którzy pomagają obudzić talent. A my mamy przecież kogoś jeszcze, bo mamy Ducha Świętego, który budzi w nas talenty otrzymane od Pana Boga - mówił ks. Kostorz.

Bp Rudolf Pierskała przypomniał przypowieść o talentach. - Pan pochwalił tych, którzy pracowali i pomnożyli otrzymane talenty. My też otrzymaliśmy talenty od Pana Boga i pamiętajmy, że trzeba je rozwijać - mówił biskup. Dziękował wszystkim uczniom, którzy biorąc udział w konkursach religijnych, dali coś więcej z siebie i rozwijali talenty. Przypomniał, że we wszystkich konkursach łącznie wzięło udział ponad 3200 dzieci i młodzieży.

Jako pierwsi nagrody otrzymali laureaci Diecezjalnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej i Metafizycznej "Skarb Słowa". W najmłodszej kategorii wiekowej zwyciężyła Barbara Miczka z PSP w Brożcu. W gronie uczniów klas V-VIII najwyżej oceniona została Nadia Piwowarczyk z SP nr 1 w Krupskim Młynie, a w kategorii szkół ponadpodstawowych 1. miejsce zajęła Nadia Gromuł z Diecezjalnego Liceum Humanistycznego w Nysie.

- Dwa lata temu zainteresowałam się poezją i jej recytowaniem, a w tym roku szkolnym we wrześniu dołączyłam do kółka recytatorskiego i zaczęłam brać udział w konkursach - mówi Nadia Gromuł. Recytowała wiersz Szymona Babuchowskiego pt. "Świat". - Wybrałam ten wiersz, ponieważ wydał mi się mocny. To utwór, który ukazuje marność świata, ocieka też ironią, przez co wydał mi się ciekawy i właściwy do powiedzenia - podkreśla Nadia.

W ŻAK-u, który przebiegał pod hasłem tożsamym z tematem roku duszpasterskiego: "Wierzę w Kościół Chrystusowy", w etapie szkolnym wzięło udział ponad 1220 uczniów z 131 szkół podstawowych. W etapie rejonowym zmagało się 205 z nich, a do finału awansowało 55 uczniów z klas IV-VI i 37 uczniów z klas VII-VIII.

W młodszej kategorii wiekowej najwięcej punktów łącznie w trzech etapach zdobył Bruno Jelito z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jemielnicy. Kolejne dwa miejsca zajęli Michał Stonoga z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Ozimku oraz Lea Chodorowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kup.

W tej grupie jest aż 43 laureatów. Tytuł ten przysługuje uczniom, którzy zdobyli co najmniej 41 punktów na 49 punktów.

- Uczyłem się w domu z mamą i w klasztorze z siostrą katechetką. Z kolei na lekcjach uczniowie zadawali mi pytania na podstawie materiałów konkursowych. Dzięki tej nauce lepiej poznałem, czym jest Kościół - opowiada Bruno Jelito, czwartoklasista. - Najwięcej trudności miałem z 13. rozdziałem Dziejów Apostolskich, który został nam zadany na etapie diecezjalnym. Nie było łatwo zapamiętać te wszystkie imiona, które tam się pojawiają - przyznaje Bruno.

- Przygotowania do konkursów zawsze zaczynam od postawienia w klasach pytania o to, kto chce wziąć w nich udział. Chęć dziecka jest najważniejsza. Jeśli dziecko chce, to można bardzo wiele zrobić i osiągnąć. Rozmawiam też z rodzicami, żeby wiedzieli, jakie zadanie ich dziecko podejmuje - podkreśla katechetka s. Urszula Oliwa. - Naukę rozpoczynamy od skserowania wszystkich materiałów zadanych przez organizatora. Dzieci zaznaczają sobie wiadomości, czytają je, powtarzają - mówi s. Urszula.

Teksty rozdaje również pozostałym dzieciom w klasie, których zadaniem jest skonstruowanie pytań i postawienie ich uczestnikom konkursu.

W starszej kategorii wiekowej ŻAK-a laureatów jest 21. To uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 42 punktu na 50 możliwych. Wśród nich zwyciężył Michał Krzyżanowski z Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Nasza Szkoła" w Opolu, który w finale zebrał komplet punktów. Na drugim miejscu uplasował się Kacper Brzozowski z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Opolu, a na trzecim - Anna Deko ze Szkoły Podstawowej w Leśnicy.

- Z jednej strony zależało mi na tym, by lepiej poznawać Pana Boga, a z drugiej strony chciałem zwiększyć swoje szanse w rekrutacji do wymarzonej szkoły średniej. Przygotowując się do konkursu, głównie czytałem Pismo Święte i materiały zadane przez organizatorów. To była dla mnie okazja, żeby więcej dowiedzieć się o Kościele, o jego powstaniu. Dzięki udziałowi w konkursie pogłębiłem też swoją wiarę - mówi Michał Krzyżanowski.

W konkursie artystycznym, który w tym roku szkolnym przebiegał pod hasłem „Kościół w służbie pokojowi” po 3 nagrody i 3 wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach. Jury zadecydowało również o nadaniu 3 nagród oraz 3 wyróżnień specjalnych za technikę wykonania.

Łącznie jury - w składzie Ewa Balas, Janusz Matlok i Agnieszka Węsiora - oceniło 373 prace, które zostały nadesłane po przeprowadzeniu eliminacji szkolnych.

Jako ostatni nagrody odebrali zwycięzcy diecezjalnego etapu Olimpiady Teologii Katolickiej, w którym wzięło udział 34 uczniów. 1. miejsce zajęła Urszula Kocierz z Diecezjalnego Liceum Humanistycznego w Nysie, 2. miejsce - Michał Galiński z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie, a 3. miejsce - Weronika Otlik z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu.

- Interesuję się wiedzą religijną, teologią. Teksty związane z tematem konkursu pod hasłem "Bóg jest Miłością objawioną w Słowie", które zaproponowali nam organizatorzy, były bardzo inspirujące, ciekawe i wartościowe, wiele mogłem się z nich nauczyć. Były to fragmenty Pisma Świętego mówiące o miłości Bożej, ale również teksty papieży czy kard. Wyszyńskiego - mówi Michał Galiński. - Na Olimpiadzie Teologii Katolickiej pytania dotyczą merytorycznego zrozumienia tekstów. Bardziej chodzi o pojęcie ich sensu niż o zapamiętanie jak największej liczby szczegółów, jak to jest na konkursach biblijnych - dopowiada Michał.

Podczas gali wręczenia nagród część artystyczną spotkania stworzyli Szymon Bich, 16-letni saksofonista z Pokrzywnicy, oraz laureatki konkursu recytatorskiego.