Nie bójcie się. Pokój wam

ak

publikacja 04.06.2023 16:53

Dzisiaj na Górze Świętej Anny odbyła się pielgrzymka mniejszości narodowych i etnicznych.

Nie bójcie się. Pokój wam Mszy św. podczas pielgrzymki przewodniczył biskup Erfurtu Ulrich Neymeyr. Andrzej Kerner /Foto Gość

W niedzielę 4 czerwca do św. Anny pielgrzymowali wierni należący do mniejszości narodowych i etnicznych diecezji opolskiej. W praktyce – ponieważ zabrakło chorego Jana Korzeniowskiego, prezesa Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Romów w Polsce, który przyjeżdżał na tę pielgrzymkę zawsze z grupą Romów – w grocie lurdzkiej zebrali się członkowie mniejszości niemieckiej oraz grupa działaczy na rzecz uznania Ślązaków za mniejszość etniczną.

Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem „Radujcie się w Panu, bądźcie jednomyślni, zachowujcie pokój”, a jej organizatorem był duszpasterz mniejszości ks. Piotr Tarlinski. Ze względu na stan zdrowia w pielgrzymce nie mógł również uczestniczyć biskup opolski Andrzej Czaja, który przesłał ks. Tarlinskiemu pozdrowienia i błogosławieństwo dla pielgrzymów. Powtórzył je także bp Waldemar Musioł, jako koncelebrans Mszy św., której przewodniczył biskup Erfurtu Ulrich Neymeyr.

– Jesteśmy na górze ufnej modlitwy, która od wieków gromadzi i zaprasza mieszkańców naszej pięknej śląskiej ziemi. Mieszkańców, którzy w św. Annie, jej gospodyni, rozpoznawali i dalej rozpoznają swoją wspomożycielkę i patronkę wielorakiego pojednania. Tak ją określił niemal dokładnie 40 lat temu w tym miejscu święty papież Jan Paweł II – powiedział bp Musioł, witając zgromadzonych. W kazaniu bp Neymeyr kilka razy podkreślał, że odpowiedzią na lęk i niepewność, jakie przynoszą obecne czasy, są słowa Jezusa, które kierował do uczniów: „Nie bójcie się” i „Pokój wam”.

Wśród około tysiąca pielgrzymów byli reprezentanci stowarzyszeń mniejszości niemieckiej, z wybranym wczoraj ponownie na przewodniczącego TSKN na Śląsku Opolskim Rafałem Bartkiem, posłem na Sejm RP Ryszardem Gallą oraz samorządowcy. W pielgrzymce uczestniczył również ambasador RFN w Polsce Thomas Bagger, który przemówił do zgromadzonych, natomiast wiceminister MSWiA Błażej Poboży przesłał list odczytany przez delegatkę urzędu wojewódzkiego w Opolu.

- Bardzo bolesna jest dla nas dyskryminacja językowa, która trwa od ponad roku. Dlatego, że wiemy jak ważne jest dla nas przywiązanie do kultury i języka, jak bolesnym był okres komunizmu, kiedy było to u nas tutaj zabronione. Dlatego też ciągle liczymy na zmianę tych rozwiązań prawnych, które dzisiaj dyskryminują 55 tysięcy dzieci w Polsce – mówił przed Mszą św. Rafał Bartek.

Po Mszy św. w Domu Pielgrzyma odbył się festiwal zespołów artystycznych Mniejszości Niemieckiej, a pielgrzymka zakończyła się popołudniowym nabożeństwem ku czci św. Anny w bazylice.