Nie mamy tropić zła w świecie, ale skupić się na dobru

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 29.07.2023 09:45

W sanktuarium św. Anny w Oleśnie odbyło się doroczne spotkanie Maryjnej Wspólnoty Opiekunek Dziecięctwa Bożego.

Nie mamy tropić zła w świecie, ale skupić się na dobru Opiekunki Życia spotkały się w sanktuarium św. Anny w Oleśnie. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W piątkowy wieczór 28 lipca u św. Anny w Oleśnie spotkały się członkinie Maryjnej Wspólnoty Opiekunek Dziecięctwa Bożego. Obchody święta patronalnego rozpoczęły śpiewy ku czci św. Anny. Następnie Mszy św. przewodniczył ks. Walter Lenart, oleski proboszcz i moderator wspólnoty Opiekunek Życia. Uczestnicy Eucharystii modlili się o zdrowie i powrót do pełni sił dla bp. Andrzeja Czai.

- Miniony rok minął nam bardzo planowo. Nareszcie mogły odbyć się wszystkie zaplanowane spotkania formacyjne. Z jednej strony pogłębialiśmy treści o Bożym dziecięctwie, które ma źródło w chrzcie świętym, i o wartościach, które z chrztu świętego płyną. Z drugiej strony wpisujemy się w program duszpasterski Kościoła w Polsce i również te treści włączaliśmy w nasz program formacyjny - mówi ks. Andrzej Ochman, asystent wspólnoty.

Przypomnijmy, że w lipcu 2019 roku pierwsze panie zostały przyjęte do wspólnoty Opiekunek Życia. Tak właśnie członkinie Maryjnej Wspólnoty Opiekunek Dziecięctwa Bożego nazwał bp Andrzej Czaja, w nawiązaniu do tego, że mają być one opiekunkami życia duchowego w rodzinach i parafiach. W październiku 2019 r. biskup opolski podpisał statut wspólnoty, a w Adwencie odbyły się pierwsze spotkania w rejonach. Dalszy rozwój w kolejnych miesiącach utrudniały pandemia i związane z nią restrykcje.

- Obecnie biskup powołał 5 nowych asystentów Maryjnej Wspólnoty Opiekunek Dziecięctwa Bożego, którzy będą posługiwali w rejonach naszej diecezji i łatwiej będą mogli docierać z zaproszeniem do poszczególnych parafii, co - mamy nadzieję - zdynamizuje rozrost wspólnoty. Jest też drugi aspekt, gdyż panie z naszej wspólnoty proszą o więcej spotkań formacyjnych niż to, co mamy z góry zaplanowane, a dzięki większej liczbie asystentów będzie to możliwe - mówi ks. Ochman.

Dekrety dla asystentów wspólnoty zostały ogłoszone podczas Mszy św. Otrzymali: je ks. Damian Cholewa - od końca sierpnia wikariusz parafii katedralnej, ks. Dariusz Domerecki - od końca sierpnia wikariusz parafii św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki w Nysie, ks. Jakub Furca - wikariusz w Pietrowicach Wielkich, ks. Łukasz Klęczar - wikariusz parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku i ks. Paweł Leżuch - wikariusz parafii Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu.

- Dwa zmysły - zmysł wzroku i zmysł słuchu - są bardzo ważne w rozpoznawaniu i poznawaniu świata - mówił w homilii ks. Ochman, asystent wspólnoty, nawiązując do słów Ewangelii z uroczystości św. Anny. Ale duszpasterz wskazał na jeszcze jeden ważny zmysł, jakim jest zmysł wiary. - Boga trudno rozpoznać zmysłami naszego ciała. Do tych fizycznych zmysłów trzeba dodać zmysł wiary, który ma swoje źródło w naszym sercu i w naszym sumieniu. Bo wielu Chrystusa widziało, gdy przechodził obok nich, wielu nawet za Nim poszło, by posłuchać, co ma do powiedzenia. Tylko że wielu słuchało Go z ciekawości, jak mówcy, polityka, a potem poszli dalej swoją drogą. Nie przyjęli Go ani tego, co miał do powiedzenia. Zabrakło zmysłu wiary - podkreślił ks. Ochman.

Duszpasterz podpowiadał, jak dbać o zmysł wiary i jak go rozwijać w sobie i w innych. - Nie możemy tropić zła w świecie i w innych, ale mamy skupić się na dobru i na Bogu, który jest dobry - mówił. Zachęcał do skupiania serca i ogniskowania uwagi sumienia właśnie na dobru. - Najczęściej i najłatwiej docierają do nas informacje o złu, o tym, kto złamał prawo, kto postąpił nagannie czy niemoralnie. Zło wchodzi do naszego życia w sposób bardzo niepozorny, wręcz niezauważalny. Gdy nie jesteśmy dostatecznie uważni i skupieni, zaczynamy powoli akceptować to, co złe, zaczynając od małych spraw - wskazywał ks. Ochman. Przypominał, że świat nie jest zły i w centrum wiary nie stoi zło, ale Bóg, który jest dobry.

Po homilii ks. Lenart wręczył legitymacje członkowskie 14 nowym Opiekunkom Życia.

- Siejmy zaproszenie do wspólnoty. Troszczmy się o dziecięctwo Boże w naszych rodzinach, w naszych parafiach - zachęcił ks. Lenart. Zaprosił też do udziału w uroczystościach odpustowych ku czci św. Anny, które w Oleśnie potrwają do poniedziałku 31 lipca.

Po Mszy św. odbyło się wspólnotowe spotkanie przy kawie i kołaczu, przygotowane przez oleskie parafianki. - To czas, w którym nawiązujemy relacje z paniami z innych parafii i bliżej się poznajemy - mówi Róża Ledwoń.

Maryjna Wspólnota Opiekunek Dziecięctwa Bożego, erygowana przez bp. Czaję, wspiera modlitwą i troską rozwój duchowy młodego pokolenia, a także wzrasta do realizacji zadań duchowego macierzyństwa oraz zaangażowania w parafii na rzecz wychowania religijnego młodego pokolenia i formacji duchowej.

Do wspólnoty należy 418 pań. Do dołączenia zaproszone są matki, babcie, osoby samotne, jak i siostry zakonne. Kandydatki powinny wypełnić deklarację, poprosić swojego proboszcza o jej podpisanie, a następnie przesłać ją do parafii Bożego Ciała w Oleśnie (ul. Kościelna 1).