Są przekonani, że młodość przychodzi z wiekiem

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 21.09.2023 18:18

Pod hasłem: "Młodość przychodzi z wiekiem" odbył się w Opolu już 6. Regionalny Dzień Seniora.

Są przekonani, że młodość przychodzi z wiekiem Zespół wokalny 5. Bieg z Ośrodka Kultury w Niemodlinie. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W wypełnionym atrakcjami spotkaniu, które w czwartek 21 września odbyło się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu, wzięło udział ponad 700 seniorów. - Właściwie przyjechało o 100 osób więcej, niż zakładaliśmy - podkreśliła Magdalena Popławska z Opolskiego Centrum Demokracji Lokalnej, która czuwała nad przebiegiem imprezy.

- Jest mi niezmiernie miło, że widzę tutaj tyle fajnych, uśmiechniętych, młodych twarzy. Wszak my jesteśmy cały czas młodzi, tylko nam się dzieci i wnuki starzeją. Proszę państwa, w tej naszej młodości czasem coś nam szwankuje, ale radzimy sobie, podnosimy głowę do góry i idziemy do przodu po to, by dać świadectwo młodym, że nie można się załamywać. Życie jest wielokierunkowe i zawsze w jakimś miejscu dzieje się coś dobrego, dlatego właśnie z tego miejsca trzeba czerpać wiarę, siłę i motywację do działania - powiedziała Leokadia Kubalańca, przewodnicząca Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego.

- Zachęcam państwa, byście prowadzili międzypokoleniowe spotkania, żebyście swoją wiedzę i to, co przeżyliście, przekazywali młodszemu pokoleniu - dzieciom i wnukom, byście odwiedzali szkoły i przedszkola - apelowała pani Leokadia.

Na seniorów czekały liczne stoiska, m.in. z pomiarem ciśnienia i cukru czy poradami dietetycznymi, występy artystyczne oraz poczęstunek. Na scenie zaprezentowały się m.in. mażoretki Seniorita z Dobrzenia Wielkiego czy zespół wokalny 5. Bieg z Ośrodka Kultury w Niemodlinie, który tworzą uczestnicy tamtejszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Na Opolszczyźnie seniorzy gromadzą się w klubach, stowarzyszeniach czy kołach gospodyń wiejskich. Uczestniczą w zajęciach uniwersytetów trzeciego wieku, których w województwie działa aż 22, a także biorą udział w rozmaitych szkoleniach i warsztatach.

- Mamy seniorów aktywnych i samodzielnych, którzy mogą wyjść z domu i skorzystać z różnych form aktywizacji. Ale nasza oferta kierowana jest nie tylko do nich, gdyż prawie 6 tys. osób objęliśmy wsparciem w ich miejscach zamieszkania. To seniorzy, którzy z racji wieku czy niepełnosprawności nie mogą opuścić domu i potrzebują wspomagania w formie usług opiekuńczych, asystenckich czy sąsiedzkich. Serdecznie pozdrawiamy tę grupę seniorów, która tutaj z nami być nie może - zaznaczyła Agnieszka Gabruk, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Opolu.

Regionalny Dzień Seniora to inicjatywa Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, które jest liderem projektu "Opolski senior - zapewnienie wsparcia osobom niesamodzielnym oraz ich opiekunom".