To było święto społeczników

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

publikacja 27.09.2023 22:27

VII Gala Opolszczyzna Aktywna Społecznie odbyła się w kędzierzyńskiej Hali Azoty.

To było święto społeczników Społecznik Roku - laureat i wyróżnieni. Karina Grytz-Jurkowska/Foto Gość

Gala, zorganizowana 26 września, była częścią festiwalu opolskich pozarządowców na 25. rocznicę obrony województwa opolskiego. Jej najważniejszą częścią było ogłoszenie laureatów konkursów: Podmiot Ekonomii Społecznej Roku Województwa Opolskiego 2022, Społecznik Roku Województwa Opolskiego 2022 oraz Opolskiej Niezapominajki 2022.

- To takie wyjątkowe osoby, stowarzyszenia i instytucje, dzięki którym nie tylko świat wokół nas jest lepszy, ale także osoby z niepełnosprawnościami stają się w naszych oczach i przede wszystkim w swoich oczach pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, bo dla was nie liczy się rachunek zysków i strat, ale człowiek. Wy to udowadniacie - powiedziała Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego, wskazując na ich pasję, zaangażowanie i serce. - Nigdy nie będziemy mieć dość słów, by za to podziękować. Stąd ta gala, symboliczne podziękowanie i nagrody. Dziękujemy i prosimy o jeszcze, o uczenie nas nawzajem wrażliwości i odpowiedzialności.

To było święto społeczników   Lider Ekonomii Społecznej 2022 - laureaci i wyróżnieni. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Tytuł Lidera Ekonomii Społecznej Województwa Opolskiego 2022 przypadł w tym roku Klubowi Integracji Społecznej w Opolu/ Centrum Re-Start. W tej kategorii przyznano też wyróżnienia, które otrzymały: Brzeskie Stowarzyszenie Chorych na SM oraz Spółdzielnia Socjalna „Eco-Invest”

Społecznikiem Roku Województwa Opolskiego 2022 ogłoszono Andrzeja Puławskiego z Zagwiździa - strażaka ochotnika i animatora kultury, ratującego zabytki (m.in. twórcę regionalnej sali muzealnej), porządkującego zapomniane cmentarze, organizującego wiele akcji na rzecz dzieci, osób pokrzywdzonych czy ochrony przyrody (jak np. Bieg Borsuka).

- Jestem od 47 lat strażakiem ochotnikiem, 37 lat temu odbudowaliśmy z ruin hutę żelaza w Zagwiździu pochodzącą z 1754, założyliśmy tam muzeum. Powiedziałem żonie, że jak przejdę na emeryturę, zostawię to wszystko młodym. Jednak to tak, jakby chory przestał brać lekarstwo, po prostu się nie da - tłumaczył laureat.

To było święto społeczników   Także na widowni byli przedstawiciele różnych organizacji. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Wręczono też nagrodę specjalną Marszałka Województwa Opolskiego i tytuł Super Społecznika Roku Województwa Opolskiego. Otrzymał ją Tomasz Wojciech Kłoś, działający społecznie na rzecz gminy Strzeleczki, angażujący się w rozwój szkolnictwa, remonty zabytkowych obiektów, organizację imprez okolicznościowych. Kapituła przyznała także trzy wyróżnienia. Pierwsze Justynie Kowol z Opola, nauczycielce, animatorce, organizatorce i realizatorce różnych inicjatyw edukacyjno-wychowawczych. Drugie - Annie Król, pomysłodawczyni i koordynatorce Jadłodzielni i Książkodzielni w Kluczborku. Zaś trzecie - Marii Kuli, koordynatorce i animatorce osób starszych w gminie Turawa.

Laureatem nagrody Opolska Niezapominajka został Bank Żywności w Opolu, a wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Stowarzyszenie Europa Iuvenis, Stowarzyszenie Kulturalne Opole oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Opolskiego

To było święto społeczników   Opolska Niezapominajka 2022 roku - wyróżnieni i nagrodzeni. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Tak jak niełatwy był wybór laureatów spośród wielu nominowanych, których działania także zasługiwały na nagrodę, tak trudno było zwycięzcom opanować wzruszenie. Wszyscy podkreślali też fakt, że skuteczna pomoc opiera się na współpracy i zaangażowaniu wielu osób.

Edward Ambicki, prezes Banku Żywności w Opolu, wspominając, że instytucja ta działa w regionie od ponad 20 lat i współpracuje na co dzień ze 120 organizacjami pozarządowymi, zapowiada: - Wiemy, że trudności i gospodarcze, i domowe występują, dlatego będziemy pomagać tak długo, jak długo wystarczy nam sił.

Galę poprowadzili Katarzyna Dowbor i Krzysztof Respondek. Podczas uroczystości była też okazja do zaprezentowania się organizacji i stowarzyszeń, a uświetniły ją pokaz kuchni molekularnej, koncert Małgorzaty Ostrowskiej i zabawa z zespołem Bis.