800 lat istnienia Krowiarek

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

publikacja 31.10.2023 13:22

Mieszkańcy Mszą św., prelekcją historyczną i koncertem świętowali jubileusz wioski.

800 lat istnienia Krowiarek   Eucharystii przewodniczył bp Paweł Stobrawa. ks. N. Widok

Pierwsza wzmianka o wsi Krowiarki (wówczas Cravar/Krawar) pojawiła się w łacińskim dokumencie z 1223 roku. Nieco później jej nazwa, w formie Kravar pojawia się w łacińskim dokumencie z 1228 roku wydanym przez Kazimierza I Opolskiego.

Ów najwcześniejszy dokument omówił dokładnie, opowiadając o początkach wioski ks. prof. dr. hab. Norbert Widok, pochodzący z Krowiarek. Spotkanie z historią przy kawie uświetnił też występ Gminnej Orkiestry Dętej Gminy Krzyżanowice.

Wcześniej Mszy św. dziękczynnej przewodniczył emerytowany biskup pomocniczy Paweł Stobrawa.

800 lat istnienia Krowiarek   Historia Krawarza oraz koncert przyciągnęła wielu mieszkańców wioski ale i gości. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

- Patrząc na wasze umiłowanie tej wioski i świątynię, troskę o nią, przyznam, że w tę jubileuszową uroczystość z dumą i radością patrzę na was tutaj zgromadzonych. Wasze pokolenie stało się dziedzicem pięknej i bogatej historii waszej miejscowości - mówił podczas homilii.

Podkreślił, że to wioska zbudowana na mocnym fundamencie wiary, a życie religijne ówczesnych mieszkańców Krawarza było skupione wokół kolejnych budowanych kościołów. Mówiąc o losach wsi na przestrzeni wieków, biskup podkreślał, że jubileusz jest dobrą okazją, aby uczcić pamięć tych, którzy przez te wieki byli związani z Krowiarkami.

800 lat istnienia Krowiarek   Orkiestra z Krzyżanowic wraz z solistami wciągnęła do wspólnej zabawy i śpiewu publiczność. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Była to także okazja do wyrażenia wdzięczności władzom gminy, lokalnym organizacjom, jak szkoła, OSP, DFK, Parafialny Zespół Caritas, i sołtys Monice Łyczko, którzy zaangażowali się w przygotowanie obchodów rocznicowych, upiększenie centrum miejscowości i otoczenia pałacu, czy renowację przydrożnego krzyża.

- Zaczęło się od kalendarza na 2023 r., który wydaliśmy. Same uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w miejscowej szkole podstawowej, dzieci nauczyły się piosenek i tańców ludowych, a o funkcjonowaniu gminy (wszak Krowiarki były przez pewien czas siedzibą urzędu gminy) i sołectwa przed i po II wojnie światowej opowiedział Łukasz Kąś, nauczyciel historii i WOS. Potem przy krawarskim pałacu zorganizowano koncert z udziałem Krzesimira Dębskiego. Było też szereg innych wydarzeń, które łączyła ta rocznica (wyścig traktorów, koncert jazzowy). A zwieńczeniem jest Msza św. dziękczynna i prelekcja historyczna - wymienia sołtyska.

Więcej o historii wioski i jubileuszu w kolejnym wydaniu Gościa Opolskiego (nr 45/2023).