Trwa Opolska Jesień Literacka

ak

publikacja 09.11.2023 17:42

- Każdą książkę staram się pisać tak, żeby to była ostatnia książka - mówił Marcin Świetlicki. Opowiedział też o tym, jaki zgon byłby dla niego najbardziej interesujący.

Trwa Opolska Jesień Literacka Marcin Świetlicki (z lewej) podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu (8 listopada). Andrzej Kerner /Foto Gość

Marcin Świetlicki (rocznik 1961) - autor wierszy, piosenek, powieści i obrazków, mieszkający w Krakowie. Legendarny autor, legendarny wokalista, legendarny w ogóle człowiek - można by dodać do powyższej autoprezentacji poety. Wczoraj (8 listopada) był gościem 21. Opolskiej Jesieni Literackiej i spotkał się wieczorem z czytelnikami w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Niektórzy przyjechali na spotkanie ze Świetlickim nawet z okolic Wrocławia, inni spod Gliwic.

- Wiersze M. Świetlickiego osadzone są w naszym tu i teraz, w otaczającej nas codzienności. Obserwacja przyrody, podsłuchane rozmowy, język polityki i mediów, który się tutaj wkrada, niechęć wobec narzuconej zbiorowości stają się punktem odniesienia dla zapisu, dla wierszy. Bohater tych wierszy jest typem samotnika, podejrzliwym wobec wspólnotowych haseł i ideologii przemądrzałych nieudaczników. Chodzi własnymi ścieżkami - powiedział o najnowszym tomie wierszy M. Świetlickiego pt. "Sierotka" prowadzący spotkanie Jarosław Borowiec, wydawca wierszy krakowskiego poety, który nie do końca uważa się za krakowianina, bo pochodzi z podlubelskich Piask, a w dodatku Grzegorz Turnau nie uznał jego "krakowskości" za wystarczającą.

- Każdą książkę staram się pisać tak, żeby to była ostatnia książka. I każdy wiersz staram się tak pisać - mówił M. Świetlicki. Sporo było mowy podczas spotkania o tym, co ostatnie i ostateczne. Na przykład poeta zdradził, co napisze w swoim testamencie (o tym będzie można przeczytać w wydaniu papierowym "Gościa Opolskiego" nr 46 na 19 listopada).

Zapytany w związku z tym przez czytelnika, czy przewiduje jakąś "interesującą formę zgonu", M. Świetlicki odpowiedział: - W domu, ja bym chciał w domu. Bardziej interesowałby mnie efektowny zgon w domu niż w szpitalu. Bo zgony w szpitalu są okropne. Kilka widziałem. Ale jakoś tak dokładnie go sobie nie wyobrażam. Z drugiej strony - robić dziewczynie taki problem, też niedobrze. Co ona z moimi zwłokami zrobi? Najlepsze byłoby zniknięcie. Żebym sam nawet nie wiedział, gdzie idę. Schowałbym się gdzieś tak, żeby mnie nikt nie znalazł. O!

Program kolejnych spotkań 21. Opolskiej Jesieni Literackiej na następnej stronie.

21. Opolska Jesień Literacka

Wszystkie spotkania autorskie odbywają się o godz. 18 w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu przy ul. Minorytów 4

10 listopada

Mikołaj Grynberg "Jezus umarł w Polsce". Prowadzenie: Wojciech Szot.

"Jezus umarł w Polsce" M. Grynberga to reportaż o osobach goszczących uchodźców, a także porażająca opowieść o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i życiu ludzi uwikłanych w ten kryzys.

14 listopada

Miriam (Maria) Synger "Jestem Żydówką". Prowadzenie: Dominika Gorgosz.

Miriam (Maria) Synger w swoim pamiętniku zdradza, czy wszystkie Żydówki golą głowy, czy judaizm dopuszcza związki homoseksualne, jak wyglądają noce spędzane w szałasie wybudowanym w centrum Krakowa, gdzie zdobyć koszerny ser i dlaczego żydowscy mężczyźni dziękują Bogu, że nie urodzili się kobietami.

15 listopada

Anna Nasiłowska "Mrożek. Biografia". Prowadzenie: Agnieszka Zientarska.

We wrześniu w Wydawnictwie Literackim ukazała się pierwsza biografia Sławomira Mrożka autorstwa literaturoznawczyni prof. Anny Nasiłowskiej. "Mrożek ciągle uciekał przed rzeczywistością społeczno-polityczną, ale równocześnie potrafił ją znakomicie opisać" - pisze autorka.

16 listopada

Max Cegielski "Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem". Prowadzenie: Agnieszka Zientarska.

Max Cegielski z "Jądrem ciemności" Conrada jako swoistym przewodnikiem tropi historie mniejszości wymazanych z naszej zbiorowej pamięci, z pomocą lektur i własnych odkryć rekonstruuje przebieg ich małych i wielkich zagład.

17 listopada

Aleksandra Wojtaszek "Fjaka. Sezon na Chorwację". Prowadzenie: Sabina Giergiel.

Aleksandra Wojtaszek w książce "Fjaka. Sezon na Chorwację" wprowadza szeroki kontekst historyczny, który stanowi tło do rozważań na temat złożoności kulturowej nie tylko Chorwacji, ale również całego regionu. Definiuje również różnice, które do dziś dostrzegalne są w społeczeństwie.

21 listopada

Sabina Jakubowska "Akuszerki". Prowadzenie: Dominika Gorgosz.

"Akuszerki" to inspirowana autentycznymi zapiskami prababki autorki monumentalna i porywająca opowieść o kobiecie, która obcowała z życiem i śmiercią, kochała i niosła pomoc o każdej porze dnia i nocy, także podczas wojennej zawieruchy.

22 listopada

Małgorzata Rejmer "Ciężar skóry". Prowadzenie: Agnieszka Zientarska.

"Ciężar skóry" to mroczne baśnie dla dorosłych, które zbaczają z torów realizmu i pozwalają spojrzeć na współczesnego człowieka z nowej, często zaskakującej perspektywy. Wytrącają ze strefy komfortu i zmuszają do zastanowienia się nad kwestiami, których w rutynie codziennego życia wolimy nie dostrzegać.

23 listopada

Maciej Robert "Rzeki, których nie ma". Prowadzenie: Adrian Gleń.

Maciej Robert poszukuje zagubionych rzek w swoim mieście, ale jego pasja nie ogranicza się do Łodzi. W każdym zakątku Polski, w którym się znajdzie, brodzi w rzekach tak małych, że nie mają nawet imienia, w potokach, strumieniach, strugach i rowach wypełnionych błotem. Snuje się także nad brzegami Wisły, Renu, Cisy czy Dunaju, tropi rzeki opisywane przez innych.

27 listopada

Sławomir Kuźnicki "Na stykach iskrzy: literackie konteksty rocka". Prowadzenie: Mateusz Torzecki.

Książka Sławomira Kuźnickiego obejmuje tematy bezpośrednio dotyczące muzyki rockowej, ale podchodzące do niej od strony literaturoznawczej, a zarazem otwarte na szerszy kontekst kulturowy, w którym funkcjonują zarówno muzyka, jak i literatura.

29 listopada

"Tylko z jednej, jesiennej strony" - spotkanie z poetami ze Związku Literatów Polskich.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z wiersza Jerzego Harasymowicza "Jesienna zaduma". Podczas wieczoru zobaczymy i usłyszymy poetów należących do Związku Literatów Polskich z Opola oraz spoza regionu.

30 listopada

Andrzej Muszyński "Dom ojców / Koncertina". Prowadzenie: Bartosz Suwiński.

"Dom ojców" to opowieść o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, o ziemi, o jej mieszkańcach i duchach. To historia o ludziach i o świecie, a także o języku, który - nazywając - pomaga dotrzeć do tego, kim jesteśmy.

"Koncertina" to piękny, literacki reportaż o przekraczaniu granic. Tych, które wyznaczyliśmy stalową barierą, oraz tych, które nie pozwalają nam zrozumieć innych.