Wielkim ewangelicznym talentem naszego regionu jest jego dwujęzyczność

ak

publikacja 18.11.2023 22:29

Podczas uroczystości w Opolu podziękowano osobom troszczącym się w parafiach o liturgię dwujęzyczną (polsko-niemiecką) i w języku niemieckim.

Wielkim ewangelicznym talentem naszego regionu jest jego dwujęzyczność Bp Rudolf Pierskała wręczył dyplomy uznania osobom troszczącym się o liturgię z językiem niemieckim w parafiach diecezji opolskiej. Andrzej Kerner /Foto Gość

Dzisiaj (18 listopada) w kościele seminaryjno-akademickim pw. św. Jadwigi Śląskiej w Opolu odbyła się uroczystość dziękczynna za troskę o liturgię Eucharystii, nabożeństwa oraz tradycje i kulturę niemiecką przekazywaną w parafiach naszej diecezji przez koła DFK.

- Pomysł zrodził się dwutorowo. Pierwszym były rozmowy na temat zanikających Mszy św. w j. niemieckim w niektórych parafiach. Zastanawialiśmy się, co zrobić, jaki impuls wysłać, jak przekonywać, że to jest wartość dla naszego regionu. A drugi impuls przyszedł podczas świętowania 50-lecia diecezji opolskiej. Kiedy uczestniczyłem w Mszy jubileuszowej dla mojego dekanatu, przyszło mi na myśl, że to jest dobra forma: nie narzekać, nie mówić, że gdzieś się coś nie udaje, tylko podziękować tym, którym się udaje, tym, którzy się angażują i którym się chce - mówi „Gościowi Opolskiemu” Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, inicjator uroczystości.

Mszy św. dziękczynnej za ponad trzy dekady liturgii dwujęzycznej (polsko-niemieckiej) lub w j. niemieckim w parafiach diecezji opolskiej przewodniczył bp Rudolf Pierskała. Niektóre śpiewy i modlitwa wiernych odbyły się w języku polskim i niemieckim.

- Bóg daje różne talenty. Talentem pierwszym jest wiara nasza, nasz Kościół. Tym talentem są nasi rodzice, nasza kultura, nasza ziemia, nasza mała ojczyzna. To jest wielki talent, który otrzymaliśmy. Naszym wielkim talentem jest dwujęzyczność tego regionu, która zawsze w historii Śląska była obecna. Tutaj znajdowali swoją ojczyznę ludzie różnych kultur, języków i tradycji religijnych. Przez wieki kształtował się w ten sposób duch śląski, który wyróżnia się pobożnością, pracowitością, ambicją i dumą. Doświadczyliśmy i doświadczamy, że ta nasza mała ojczyzna to jest wielki talent i nie możemy go zakopać, zaprzepaścić. Naszym zadaniem jest pomnażać ten talent - mówił w homilii o ewangelicznej przypowieści o talentach bp Pierskała.

- Tego radosnego popołudnia zostanie wyrażona wdzięczność osobom zaangażowanym w troskę o Msze św. z udziałem języka niemieckiego, w troskę o nabożeństwa, a także w troskę o język, kulturę niemiecką i tradycje w miejscowościach i parafiach Śląska Opolskiego, na terenie naszej diecezji opolskiej. Kandydaci i kandydatki do dzisiejszego wyróżnienia zostali podani przez zarządy kół DFK. A więc osoby nagrodzone zostały wyłonione oddolnie, z samego życia - powiedział ks. Piotr Tarlinski, diecezjalny duszpasterz mniejszości narodowych i etnicznych.

Po Mszy św. bp Rudolf Pierskała wręczył ok. stu osobom dyplomy uznania „za przekazywanie wiary katolickiej w języku niemieckim poprzez troskę o Liturgię Eucharystyczną, nabożeństwa i tradycje”.