Święto patronalne nadzwyczajnych szafarzy

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 26.11.2023 14:32

- Naszym biletem do nieba nie są słowne deklaracje, metryka chrztu czy dokument upoważniający do posługi nadzwyczajnego szafarza, ale nasze dobre uczynki, nasza czynna miłość bliźniego - powiedział bp Rudolf Pierskała.

Święto patronalne nadzwyczajnych szafarzy Nadzwyczajni szafarze Komunii św. wypełnili kościół seminaryjno-akademicki w Opolu. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W niedzielę 26 listopada odbył się w Opolu doroczny dzień skupienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Rozpoczął się modlitwą różańcową, po której odprawiona została Msza św. W drugiej części spotkania, po przerwie kawowej, wykład formacyjny wygłosił ks. prof. Andrzej Żądło z Kielc, emerytowany profesor Uniwersytetu Śląskiego.

Od ponad 30 lat uroczystość Chrystusa Króla to w diecezji opolskiej święto patronalne nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. - To dzień, w którym odnawiacie swoje przyrzeczenia, odnawiacie pragnienie wypełniania swojego charyzmatu, a także budujecie wspólnotę: widzicie, jak pięknie być razem, doświadczacie tego bycia razem i zapraszacie na nowo Chrystusa Króla do swojego życia - u początku Mszy św. powiedział ks. prof. Mateusz Potoczny, dziekan Wydziału Teologicznego UO.

- Dziękuję wam, że przybyliście na to spotkanie, że jest was tak wielu, że nie dla wszystkich są miejsca siedzące. To dla nas, kapłanów, umocnienie, że nasz Kościół opolski jest żywy, że mamy tylu wspaniałych szafarzy posługujących chorym i na niedzielnej Eucharystii. To wielkie umocnienie też dla was - podkreślił bp Pierskała. - Dziękuję wam za waszą wytrwałą posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii św. i za to, że na różnych poziomach jesteście bardzo zaangażowani w życie parafii - powiedział.

Biskup zachęcał, by budować królestwo Boże na ziemi, by nie zrażać się skromnymi początkami czy chwilowymi niepowodzeniami. Zachęcał także, by wejść w serce dzisiejszej Ewangelii. - A jej sercem są konkretne czyny miłości. Nie wystarczy mówić o miłosierdziu, rozczulać się nad biedą człowieka, ale trzeba zrobić coś konkretnego - podkreślił. Pytał mężczyzn, małżonków, ojców, dziadków, ile razy przygotowali w domu śniadanie dla całej rodziny, nakrywali do stołu czy zmywali po posiłku. - To są drobne, konkretne czyny miłości względem najbliższych - wyjaśniał bp Pierskała.

- Drodzy nadzwyczajni szafarze, wasze dłonie służą w nadzwyczajnych sytuacjach, podając Chrystusa w Komunii św., ale wasze dłonie zwyczajnie powinny służyć bliźniemu w każdej konkretnej potrzebie. Jesteście nadzwyczajnymi szafarzami nie ze względu na to, że jesteście kimś nadzwyczajnym, ale dlatego, że posługujecie w sytuacjach nadzwyczajnych - mówił bp Pierskała.

Przekonywał, jak ważne jest dostrzeganie potrzeb naszych bliźnich. - Czy dostosowałem się w tempie modlitwy do chorego, któremu podaję Komunię św.? Chory i starszy wszystko robi wolniej, potrzebuje więcej czasu. Dostosować się w tempie do jego możliwości to właśnie miłość bliźniego - podał przykład biskup.

Homilię zakończył modlitwą za śp. ks. prof. Helmuta Sobeczkę, którego nazwał ojcem posługi nadzwyczajnego szafarza w diecezji opolskiej.

Na przestrzeni lat w diecezji opolskiej zostało ustanowionych prawie 2 tys. nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., posługujących w niemal 200 parafiach. W tym gronie są zarówno świeccy mężczyźni, jak i siostry zakonne. Część osób z tego grona już odeszła do wieczności, ale każdego roku dołączają nowe osoby. Już za 2 tygodnie ustanowionych zostanie kolejnych 80 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Ksiądz Potoczny zaprasza szafarzy do udziału w wielkopostnym dniu skupienia, który zaplanowany jest w sobotę 9 marca 2024 r. w kościele seminaryjno-akademickim; w rekolekcjach wielkopostnych, które potrwają od 16 do 18 lutego 2024 r. w Ośrodku Formacyjnym "Rybak" w Głębinowie, a także w przyszłorocznym święcie patronalnym w niedzielę 24 listopada.