50 miłośników liturgii rozpoczęło warsztaty

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

publikacja 17.02.2024 12:17

- Służba liturgiczna nie jest tylko dobrym wykonaniem obrzędów, ale ma być realizowana także na poziomie ducha. Te warsztaty to okazja, byście mogli dojrzeć do tego, aby liturgię przeżywać jako zjednoczenie z Bogiem i z Kościołem - powiedział bp Rudolf Pierskała.

50 miłośników liturgii rozpoczęło warsztaty Warsztaty liturgiczne to nowa inicjatywa w diecezji opolskiej. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W sobotę 17 lutego odbyło się pierwsze spotkanie formacyjne w ramach diecezjalnych warsztatów liturgicznych, w których bierze udział 50 miłośników liturgii. Spotkanie rozpoczęła Msza św. sprawowana w kościele seminaryjno-akademickim pod przewodnictwem bp. Rudolfa Pierskały. Służbę przy ołtarzu podjęli ministranci z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej.

- Liturgia prowadzi nas do Boga, dlatego musi być przeżywana z wiarą, miłością i zaangażowaniem. Kościół zawsze dbał o to, aby liturgia była piękna, wspaniała. Dbał o najpiękniejsze dzieła muzyczne, najpiękniejsze szaty, najcenniejsze naczynia liturgiczne, żeby Eucharystię sprawować w jak najlepszej, w jak najpiękniejszej oprawie - podkreślił w kazaniu bp Rudolf Pierskała.

- Dziękuję wam za to, że przyjęliście zaproszenie na te warsztaty liturgiczne. Jest to nowa odsłona formacji liturgicznej w naszej diecezji - powiedział biskup. Nawiązując do Ewangelii z dnia o powołaniu celnika Mateusza, zachęcał, by zaproszenie do udziału w warsztatach potraktować jako powołanie.

Za organizację warsztatów odpowiada ks. Maciej Skóra, ceremoniarz biskupi. Wspierają go m.in. ks. Paweł Korsan, diakoni stali Marek Dziony i Jarosław Duszak.

- Warsztaty rozpoczęliśmy Eucharystią i tak będzie za każdym razem, ponieważ są to warsztaty, w których przygotowujemy się, by lepiej służyć Panu Bogu. A zatem pierwsze i najważniejsze słowo należy do Pana - mówi ks. Maciej Skóra. - W dalszej części będzie czas na spotkanie zapoznawcze i pracę w grupach. Dziś chcemy spojrzeć na przestrzeń liturgiczną, na postawy, gesty i na różnego rodzaju funkcje, które są w liturgii biskupiej - zapowiada ks. Skóra

Większość uczestników to mężczyźni, ale jest w grupie także kilka pań. Czy kobiety również mogą posługiwać podczas liturgii pontyfikalnych? - Oczywiście. Jest wiele funkcji, do pełnienia których kobiety są zaproszone. Mamy funkcję komentatorów, którą wielokrotnie już panie podejmowały. Mamy też modlitwę wiernych, procesję z darami, czytania, zatem przestrzeń, gdzie można i powinno zapraszać się do uczestnictwa również panie, jest bardzo szeroka - wyjaśnia ks. Skóra.

W ramach warsztatów kolejne spotkania formacyjne odbędą się 23 marca, 20 kwietnia i 25 maja.


Szerzej o warsztatach liturgicznych i ich uczestnikach napiszemy w "Gościu Opolskim" nr 9/2024 w niedzielę 3 marca br.