Droga do Wielkanocy

ana

|

Gość Opolski 08/2024

publikacja 22.02.2024 00:00

– Mamy wejść w ścisłą relację z Bogiem, zjednoczyć się z Nim. Temu ma służyć czas, który rozpoczynamy – mówił bp Andrzej Czaja.

Procesja z kościoła  św. Sebastiana  do kościoła franciszkanów. Procesja z kościoła św. Sebastiana do kościoła franciszkanów.
Anna Kwaśnicka /Foto Gość

W Opolu obchody Wielkiego Postu zainaugurowane zostały liturgią stacyjną, która rozpoczęła się w kościele św. Sebastiana. Przewodniczył jej bp Andrzej Czaja, który wraca do duszpasterstwa po długim czasie choroby. – Witam z radością! Po miesiącach, niemal po roku możemy znowu być razem i brać udział w świętych obrzędach, w liturgii, która inauguruje święty czas Wielkiego Postu – powiedział biskup opolski przed rozpoczęciem procesji do kościoła franciszkanów. Uczestniczyli w niej biskupi, księża, klerycy, siostry zakonne i kilkudziesięciu wiernych.

Następnie odprawiona została Msza św. z obrzędem posypania głów popiołem. – Wołamy o ducha pokuty, o dobre owoce czasu Wielkiego Postu, o to, byśmy jak najlepiej przygotowali się na przyjęcie Zmartwychwstałego i by to Jego owoce, a nie duchowość tego świata, wypełniały nasze dusze – podkreślił bp Czaja.

Homilię wygłosił bp Rudolf Pierskała, który przypominał, że Wielki Post nie jest celem samym w sobie, ale drogą do radości Wielkanocy. Zachęcił do dokonywania mądrych wyborów. – Kościół na ten czas proponuje nam wybierać pokutę, która ma trzy wymiary: post, modlitwę i jałmużnę. To mądry wybór, bo dzięki niemu możemy spotkać Boga, zbliżyć się do Niego, ale i do naszych bliźnich, a także osiągnąć zjednoczenie z Bogiem i życie wieczne – tłumaczył biskup. Podkreślił, że o tym, co jest dobre, o tym, co jest mądrym wyborem, nie decydują statystyki, sondaże czy liczba oddanych głosów. – Nie może od liczby oddanych głosów zależeć, co jest dobre, a co jest złe, co jest prawdą, a co jest kłamstwem. Nie można przegłosować prawdy, nie można przegłosować Ewangelii – mówił, przypominając, że obowiązują nas Boże przykazania.

Wierni nie kryli radości z powrotu swojego ordynariusza do duszpasterstwa. Chętnie wymieniali z nim życzliwości podczas obrzędu posypania głów popiołem, a po zakończeniu Mszy św., gdy procesja wracała do zakrystii, pożegnali go oklaskami.

– Dziękuję za modlitwy, jakie zanosiliście w czas mojej choroby, za wsparcie duchowe, za wyrazy życzliwości, z którymi się spotykałem na różne sposoby. Dziś, stojąc przed wami i wracając do zdrowia, mogę powiedzieć, że jestem owocem waszej modlitwy, Bożej łaskawości i kunsztu lekarskiego służby zdrowia. Serce me pełne wdzięczności – zapewnił bp Andrzej Czaja.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.