Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • CSOG
    09.12.2019 11:44
    Na czasie i przed czasem
    Najbardziej obstawiam, że nie daję rady zrozumieć myśli zawartej w felietonie. Dzisiejszy świat pędzi, przyspiesza, nie czeka. Dzisiejszy wierny niesiony pędem tego świata nie rozumie pytań i odpowiedzi sprzed lat piętnastu. Zgoda. Jaka zatem rada? Co rozwiązuje problem? Przyspieszenie, a nawet wyprzedzenie pędzącego świata, zdaje się proponować autor. To ciekawa myśl. Gdyby tak wyprzedzić czas, być przygotowanym na to, co nas czeka w przyszłości, to w zasadzie znaleźlibyśmy się w pozycji ponad czasem. Teoria z pozoru słuszna. Tyle tylko, że Ktoś mi zaproponował, żebym nie troszczył się zbytnio o dzień jutrzejszy, bo dzisiejszy ma dosyć swojej własnej biedy. I zaproponowano mi jeszcze, abym nie biegał kiedy krzykną oto tam, albo oto tu. A oto tam Franciszek proponuje szukać wiary w miłości i ma rację, bo gdzie indziej znaleźć ją trudno, w miłości i miłosierdziu. Gdzie indziej Kardynał Sarah proponuje szukać w modlitwie. I również racji nie można mu odmówić. Bez modlitwy wiary nie znajdę. Tu autor felietonu proponuje, na brak wiary lekarstwem nadzieja. Sama słuszność. Mnie zaproponowano abym zrozumiał, że to czego szukam nie jest z tego świata. Nie pędzi z tym światem, nie ściga się, nie stara się go gonić, czy wyprzedzić. Nie jest w tym, co było i nie w tym co będzie. Jest zawsze, niezmiennie i nieustannie tu i teraz.
    Na wczorajszym kazaniu ksiądz przytoczył anegdotę z rozmowy z dziećmi. Na pytanie gdzie mieszka Bóg, padały różne odpowiedzi: w kościele, w niebie, w ludzkim sercu. Wszystkie odpowiedzi prawidłowe, lecz jedna była szczególnie zaskakująca: Bóg mieszka wszędzie tam, gdzie zrobi mu się miejsce. Dzieci…
    Czy szukanie recept na znalezienie wiary pomaga znaleźć Boga? Czy robi mu miejsce?
    Jak wytłumaczyć młodemu pokoleniu wiarę? Czy „Trzeba nadążać za zmianami, odczytywać trendy, prognozować jutro i pojutrze, uczyć się języka kolejnego pokolenia, sięgać po techniczne środki międzyosobowej komunikacji,” ? Można, lecz czy w ten sposób robimy Mu miejsce? A jeśli techniczne środki komunikacji zabijają międzyosobowe relacje? Co jeśli język kolejnego pokolenia tak poplątany i zniekształcony, że pokolenie to samo przestaje się już rozumieć? Nadążać za zmianami? Odczytywać trendy? Prognozować jutro? Ścigać się z czasem? Czy może znaleźć czas, zwolnić, stanąć, usiąść i … Zrobić miejsce.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy